Veterán v mladíckej kondícii

Urbár Martin je nenápadné, ale aktívne pozemkové spoločenstvo, ktoré v rôznej podobe pôsobí v Martine a okolí už viac ako 150 rokov.

Hospodári s pozemkami s celkovou výmerou viac ako 3000 hektárov lesnej pôdy a pasienkov v takých dôležitých zónach, ako sú Stráne, Bystrička, Záturčie, Martin, Priekopa, Vrútky, Martinské hole a Sklabinský Podzámok. Je dôležitým partnerom pre budúci urbánny rozvoj a rekreačno-hospodárske využitie týchto území.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V minulosti bolo hlavnou náplňou činnosti pozemkového spoločenstva lesné hospodárstvo a produkcia drevnej hmoty. V súčasnosti sa stále viac do popredia dostáva správa a prenájom pozemkov na podnikanie či individuálnu rekreáciu, alebo rekreačné stavby, čo dokazuje niekoľko stoviek platných nájomných zmlúv uzavretých v minulých rokoch. Okrem toho Urbár Martin rozvíja aj rôzne pridružené činnosti, ako napríklad produkciu palivového dreva na nedávno spustenej technologickej linke na jeho výrobu.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme, prioritou dobrých lesných hospodárov vždy bola aj je starostlivosť o les – a to predovšetkým zalesňovanie, ochrana mladých lesných porastov, výseky náletových krovín a tráv. Práve za účelom zalesňovania martinský urbár prevádzkuje aj vlastnú lesnú škôlku, ktorá slúži na produkciu kvalitatívnych sadeníc vybraných drevín, potrebných na umelú obnovu lesa, pričom jej produkcia je v súčasnosti na úrovni do 200 000 sadeníc ročne.

Súčasťou lesných prác je aj ťažba dreva, či už ide o prerezávky v mladinách, rubné ťažby s cieľom obnovy porastov, alebo kalamitné ťažby na zamedzenie šírenia podkôrneho hmyzu. Všetky tieto činnosti na lesných pozemkoch sú vykonávané v súlade s tzv. Programom starostlivosti o les, ktorý je vypracovaný v spojení s lesným úradom vždy na dobu desať rokov, tzv. decénium. Nad týmito činnosťami vždy vykonáva odborný dohľad lesný úrad.

SkryťVypnúť reklamu

Časť vyššie položených lesných porastov urbáru je zaradená v sústave chránených území NATURA 2000 (ochrana biotopov a ochrana vtákov) a časť spadá do ochranného pásma Národného parku Veľká Fatra.

Lesné hospodárstvo je špecifické dlhým hospodárskym cyklom, ktorý často prekračuje storočie. Preto je také dôležité strategické dlhodobé plánovanie a zároveň zabezpečenie kontinuity medzi generáciami. Odpoveď na kvalitu porastov, ktoré prinášajú výnos, dnes treba preto hľadať v ďalekej minulosti. Tá urbárska je v mnohom zaujímavá a inšpiratívna.

Korene martinských urbarialistov, dnes združených v pozemkovom spoločenstve Urbár Martin a Spolku bývalých urbarialistov, siahajú do hlbokej minulosti, storočia dozadu. Nebudeme však listovať dejinnými listinami, nejdeme analyzovať tereziánsky zákon z roku 1767 ani Tolerančný patent Jozefa II. z roku 1785, ba ani zrušenie poddanstva z roku 1848. To všetko boli míľniky, ktoré v uhorskej časti monarchie krok po kroku menili vzťah ľudí k pôde, na ktorej pracovali. Len pre poriadok a veľmi zjednodušene oprášime význam slova urbár. To môže znamenať jednak mestskú knihu, ktorá obsahovala súpis poddanského majetku alebo aj poddanskú pôdu, ktorej vlastníkom bol zemepán, no držiteľom urbárny sedliak, čiže poddaný. A konečne tretí význam slova urbár – fyzicky nedeliteľné podielové spoluvlastníctvo lesov a pasienkov bývalých urbárnikov.

SkryťVypnúť reklamu

Aj v Turci sa po zrušení poddanstva dostali bývalí poddaní k pozemkom, ktoré mali predtým v užívaní. Na konci augusta 1865 spoločne zakúpili lesy a lúky s výmerou 690 hektárov. Stali sa ich vlastníkmi a založili Spolok bývalých urbarialistov. Ich práva a povinnosti pri hospodárení v lese upravovala zákonná norma (rok 1898). Po rozpade monarchie a vzniku prvej Československej republiky spolok hospodáril na svojich lesných pozemkoch samostatne, v súlade s platným lesným zákonom. Mal vlastných hájnikov, odborníka z lesníckej školy, zakladal prvé lesné škôlky, prikúpil ďalšie lesy v martinskom chotári. Podieľal sa aj na spoločenskom a kultúrnom živote v meste, podporoval výstavbu Živeny, predtým prispel na vybudovanie Národného domu (dnešné divadlo), Klubu slovenských lyžiarov a turistov daroval pozemok na Martinských holiach na lyžovanie, drevo na stavbu chaty a pozemok pod cestu zo Strání na hole…

Politické zemetrasenia však neobišli ani bývalých urbarialistov, v roku 1958 zákonom spolok skončil. Pôda síce zostala vo vlastníctve členov spolku, ale jej užívanie za socializmu bolo výlučne v kompetencii Štátnych lesov. Až Nežná revolúcia vytvorila možnosti na návrat užívacích práv späť vlastníkom. V roku 1991 obnovuje svoju činnosť Spolok bývalých urbarialistov a o štyri roky neskôr si jeho členovia zakladajú Urbár Martin, pozemkové spoločenstvo.

Hoci sa v časoch minulých pozeralo na funkciu lesa predovšetkým cez jeho hospodárske využitie, aj predkovia dnešných urbárnikov chceli les najmä zveľaďovať. Ich potomkovia, podielnici v Urbári Martin, vnímajú aj dnes les a jeho funkcie komplexne ako významný prvok životného prostredia. Vedia, že výrub je súčasťou obnovy lesa, ale rešpektujú rovnicu: koľko vypestuješ, toľko zober, nie viac! Zmena klímy prináša aj časté kalamity, les devastuje následne aj podkôrny hmyz. Pre zdravie zvyšného lesa je preto spracovanie kalamitného dreva nevyhnutnosťou, hoci z hospodárskeho hľadiska ide neraz o nákladnú, ba až stratovú činnosť. Urbár si je plne vedomý ďalšej dôležitej funkcie lesa, a tou je zadržiavanie vody v regióne. To nemalou mierou prispieva k tomu, aby región Turiec bol jedným z najväčších a najstabilnejších zdrojov pitnej vody.

Nezanedbateľnou je aj rekreačná funkcia lesa, čoraz viac Martinčanov s obľubou behá, bicykluje či „skialpuje“ serpentínami zo Strání na hole. Veľkej popularite sa teší ferrata a prechod Pivovarským potokom. Turistov aj lyžiarov možno stretnúť od Minčola až po Humience.

Všetci sú na majetku urbáru vítaní – ak sa k prírode správajú s rešpektom. V prvorepublikových časoch stál urbár pri podpore každej rozvojovej aktivity, prispieval k napredovaniu regiónu a ani v súčasnosti nechce stáť bokom. Zapája sa do úprav územného plánu mesta Martin, pripravuje návrhy koncepcie využitia svojich lokalít, odsúhlasil rozšírenie cesty na Martinské hole v úseku, ktorého je vlastníkom, nebráni sa trasovaniu lanovky cez svoje pozemky… Je otvorený všetkým nápadom a iniciatívam, ktoré môžu viesť k udržateľnému rozvoju – s rešpektom k vlastníctvu, prírode a ľuďom.

Urbár Martin všetkým, ktorí majú radi pobyt v prírode, poskytuje svoje lesné bohatstvo bezodplatne. Okrem toho tiež umožňuje prenájom a budovanie rekreačných chát a zariadení na svojom území tak členom, ako aj nečlenom Urbáru.

Momentálne hľadá partnerov, ktorí by chceli a vedeli využiť chaty vo vlastníctve urbáru na čo najväčší prospech všetkých ľudí milujúcich pobyt v prírode.

Podrobnú ponuku chát s popisom a potrebnými kontaktmi nájdete na

https://www.urbarmt.sk/produkty_prenajom_chat.html

Hore zdar.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 12 270
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 400
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 936
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 266
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 421
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 386
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 021
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 1 986
  1. Miroslav Ferkl: Bezpečnostná rada pred zasadnutím vlády v Handlovej.
  2. Viktor Pamula: Program novej STVR.
  3. Martin Škopec Antal: Prečo premiér nemôže zrušiť víkendové televízne politické relácie?
  4. Věra Tepličková: Ťažký obed je sviňa
  5. Anna Miľanová: Výchova násilím plodí ďalšie násilie...
  6. Daniel Balko: Súhlas s členstvom Ukrajiny v NATO padol dávno, prečo ho spochybňovať?
  7. Júlia Piraňa Mikolášiková: Čurillovci ho volali mozgový makač, po jeho výpovedi obvinili 25 ľudí pri akcii Apači. Tri roky má prerušené trestné stíhanie
  8. Ivan Čáni: Gröhling odpovedal Ficovi, mne a nám – občanom nie.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 26 335
  2. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 738
  3. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 13 005
  4. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 12 673
  5. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 261
  6. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 986
  7. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 7 937
  8. Rastislav Puchala: Nie, toto nebolo oslobodenie 4 921
  1. Věra Tepličková: Ťažký obed je sviňa
  2. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  3. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  4. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  5. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  6. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  7. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  8. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

V múzeu vás čaká vedecká prednáška s obrazovým sprievodom.

Reč bude aj o sopke Vezuv.


MAK Martin

V utorok 20. mája sa v sTC Púchov uskutoční regionálne kolo MY Ligy zamestnancov pre Žilinský kraj.


(RED)
Michal Svateník pri väznici, ktorá bude čoskoro ďalšou expozíciou.

Hrad Sklabiňa mení svoju siluetu.


Keď sa povie skákací hrad, väčšina z nás si spomenie na detský smiech, nekonečné vyskakovanie a farebný svet radosti.


  1. Miroslav Ferkl: Bezpečnostná rada pred zasadnutím vlády v Handlovej.
  2. Viktor Pamula: Program novej STVR.
  3. Martin Škopec Antal: Prečo premiér nemôže zrušiť víkendové televízne politické relácie?
  4. Věra Tepličková: Ťažký obed je sviňa
  5. Anna Miľanová: Výchova násilím plodí ďalšie násilie...
  6. Daniel Balko: Súhlas s členstvom Ukrajiny v NATO padol dávno, prečo ho spochybňovať?
  7. Júlia Piraňa Mikolášiková: Čurillovci ho volali mozgový makač, po jeho výpovedi obvinili 25 ľudí pri akcii Apači. Tri roky má prerušené trestné stíhanie
  8. Ivan Čáni: Gröhling odpovedal Ficovi, mne a nám – občanom nie.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 26 335
  2. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 738
  3. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 13 005
  4. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 12 673
  5. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 261
  6. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 986
  7. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 7 937
  8. Rastislav Puchala: Nie, toto nebolo oslobodenie 4 921
  1. Věra Tepličková: Ťažký obed je sviňa
  2. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  3. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  4. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  5. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  6. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  7. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  8. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie

Už ste čítali?