TURIEC. Jakub Grajciar sa pustil do projektu, ktorý má zviditeľniť Turiec a pomôcť oživiť cestovný ruch. Začalo to vytvorením portálu Spoznaj Turiec, v rámci ktorého v spolupráci s umelcami vytvoril ponuku turčianskych risografík.
„V cestovnom ruchu pracujem už osem – deväť rokov. Počas pandémie som si všimol, ako sa iné kraje prezentujú, ako fungujú, aké rôzne kampane a weby spúšťajú a na základe toho som začal uvažovať, prečo to takto nefunguje aj u nás v Turci,“ objasňuje začiatky Jakub Grajciar, autor myšlienky turčianskych risografík.
Hovorí, že vždy ho bavilo čítať rôzne zaujímavosti z regiónu a turistických miestach, no často mu dlho trvalo zistiť, kde čo je a kam sa dá ísť na výlet pri cestovaní po Slovensku. Často pri tom na internete narazil aj na dlho neaktuálne a nezaujímavé stránky.
„Z toho vzišla myšlienka urobiť zaujímavý portál, kde by boli všetky turisticky zaujímavé informácie na jednom mieste. Niečo podobné som už skúšal aj na vysokej škole, teraz som si tento nápad oprášil a vytvoril som portál Spoznaj Turiec. Na tomto portáli sa venujeme článkom so zaujímavosťami z regiónu, predávame tematické regionálne suveníry a propagujeme turistickú trasu Koruna Turca, pre ktorú sme založili vlastnú stránku v spolupráci s KST Turiec,“ vysvetľuje.
Výlety a dovolenky sa spájajú so suvenírmi a aj do tejto oblasti sa Jakub Grajciar rozhodol priniesť niečo nové. Keďže spravuje rodinný hotel na Bystričke, hľadal spôsoby, ako vytvoriť vlastný suvenír, ktorý by si mohli turisti odniesť z Turca domov.

„Ja som si z dovoleniek a ciest po svete prinášal domov rôzne plagáty, grafiky alebo originálne pohľadnice. Prvotná myšlienka teda bola vytvoriť zaujímavé pohľadnice a keďže som chcel odkázať aj na históriu tlače a výroby celulózy v Martine, rozhodol som sa pre risografiu,“ hovorí Jakub Grajciar.
Tu jeho nápad narazil na problém.
„Nikto zo štyroch tlačiarov to nechcel vytlačiť kvôli malému formátu pohľadnice. Risografiou by to bolo nepresné a každý výtlačok mohol byť posunutý, čo by vo finálnej verzii nevyzeralo dobre,“ vysvetľuje.
Z pohľadníc sa teda stali plagáty. Viaceré mestá na Slovensku už svoje risografie majú. O Turiec nik iný ešte neprejavil záujem, a tak si povedal, že si urobí vlastnú zbierku. Jakub Grajciar vytvoril zoznam vyše 20-tich zaujímavých lokalít a miest v Turci, ktoré by chcel graficky stvárniť. Potom začal oslovovať priateľov a známych, ktorí sa venujú výtvarnému umeniu, architektúre či grafike, či by sa chceli do projektu zapojiť a vyskúšali si techniky risografiky.
„Je to svojský štýl a viacerí sa na to podujali. Každý z troch grafikov, s ktorými zatiaľ spolupracujem, si vybrali zo zoznamu lokalitu, ktorá je ich srdcu blízka, aby mali z tvorby radosť a vložili do nej niečo svoje a osobité,“ hovorí.