Diabetes mellitus patrí medzi progredujúce ochorenia a so zmenou životného štýlu počet pacientov s diagnózou cukrovky prudko narastá.
Až 50% pacientov s DM 2. typu má už v čase stanovenia diagnózy komplikácie. Medzi najčastejšie z nich patrí retinopatia, neuropatia, nefropatia, kardiomyopatia a steatóza pečene. Aj preto by mal byť manažment liečby diabetu medziodborový a komplexný. Niektoré z najčastejších komplikácii si bližšie rozoberieme v nasledujúcom článku.

Steatóza (stukovatenie) pečene
Zvýšený index telesnej hmotnosti BMI je spojený s častejším výskytom stukovatenia pečene, v 30-90% u obéznych pacientov s BMI>30. Steatózu pečene môžeme rozdeliť do dvoch základných typov, a síce na alkoholovú a nealkoholovú. Až 70% pacientov s DM 2. typu má nealkoholovú steatózu pečene. Zaujímavosťou je, že aj nealkoholová tuková choroba pečene má rovnaký mikroskopický obraz ako alkoholová choroba. Steatóza „nebolí“ – pacienti obvykle nemajú žiadne ťažkosti či typické príznaky, spočiatku nevedia o svojej chorobe. Väčšina pacientov má ustálený nález, u časti sa však nález môže zhoršovať až do závažného štádia choroby pečene, ktorý môže viesť až k cirhóze.
Neuropatia
Neuropatia je vlastne postihnutím periférnych nervov, ktoré je spôsobené diabetom. Ide o najčastejšiu príčinu polyneuropatie v SR, vyskytuje sa u 50% pacientov s DM. V čase stanovenia diagnózy postihuje cca 8% pacientov. Medzi najvýznamnejšie rizikové faktory patrí dĺžka trvania DM, nedostatočná glykemická kompenzácia, ako aj prítomnosť metabolického syndrómu. Najčastejšia forma je tzv. distálna senzitívna a senzitívne-motorická polyneuropatia. Poškodenie senzitívnych vlákien sa prejavuje parestéziami (nepríjemnými pocitmi ako je napríklad bolesť, brnenie, mravčenie) v oblasti dolných končatín, ako aj neistotou v postoji a pri chôdzi. Poškodenie motorických vlákien je zase sprevádzané zvýšenou únavnosťou, slabosťou dolných končatín a častým výskytom nočných svalových kŕčov. Poškodenie autonómnych vlákien sa prejavuje pocitom chladu a presiaknutím končatín, suchou, tenkou a popraskanou kožou, úbytkom ochlpenia a dystrofickými zmenami nechtov. Autonómny nervový systém však ovplyvňuje aj ďalšie vnútorné orgány. Jeho poškodenie v oblasti zažívacieho traktu môže spôsobiť diabetickú gastroparézu, t.j. spomalenie vyprázdňovania žalúdka bez dôkazu obštrukcie. V oblasti urogenitálneho traktu najčastejšie vyvoláva tzv. diabetickú cystopatiu, ktorá je charakteristická oneskorením močenia, neúplným vyprázdnením močového mechúra a inkontinenciou, u mužov spôsobuje erektilnú dysfunkciu.
Nefropatia
Obličky majú v tele nezastupiteľné funkcie. Sú filtrom celého organizmu, regulujú prietok krvi glomerulami nezávisle od srdca, zabezpečujú stálosť vnútorného prostredia (voda, elektrolyty, pH), regulujú krvný tlak, tvoria hormóny (erytropoetín, renín, kalcitriol). Práve diabetes mellitus patrí medzi ochorenia, ktoré ich najviac poškodzujú. Niektoré ďalšie rizikové faktory, ako je hypertenzia, proteinúria, fajčenie, hypercholesterolémia a obezita, však môžu proces poškodenia ešte viac urýchliť.
MUDr. Oľga Polková