HRAD SKLABIŇA. Miera solidarity s Ukrajinou kolíše. Ľudia sa vznetlivo a negatívne vyjadrujú na visiace ukrajinské zástavy.
Na začiatku ukrajinsko-ruského vojenského konfliktu veľa ľudí prejavilo podporu Ukrajine, nosili veci a potraviny do humanitárnych zbierok alebo sa stretli na proteste na námestí. No vyzerá to tak, že vlna podpory ukrajinského ľudu postupne opadáva, hoci vojenský konflikt stále trvá.

Kvôli vlajke hrad ani nenavštívia
Správca Hradu Sklabiňa Michal Svateník sa s negatívnymi a kritizujúcimi postojmi k zástave stretáva naživo od návštevníkov.
„Pýtajú sa, či sme na Ukrajine, že máme vyvesenú ich vlajku alebo či nás Ukrajinci financujú. Niekedy už neviem, čo im mám odpovedať,“ hovorí.
“Jedna ukrajinská návštevníčka sa rozplakala od dojatia a veľmi ďakovala za takýto druh podpory.
„
Pokračuje, že niekedy sa turisti pri pohľade na ukrajinskú zástavu zamračia, odídu a hrad ani nenavštívia.
„Rekonštrukčné práce financujeme z vlastných zdrojov, z vyzbieraných peňazí na vstupnom. Ani to sa mnohým nepáči, že prečo musia platiť vstupné a k tomu, samozrejme, okomentujú aj vlajku. Vyvesili sme ju ako prejav podpory ukrajinskému ľudu. Nebudeme ju dávať dole, radšej oželieme tú pätinu alebo šestinu návštevníkov,“ rozhodol.

Podľa neho je veľkou chybou, že sa ľudia zamestnávajú zbytočnosťami a nevidia podstatné veci.
"Tí, ktorí prídu na hrad, namiesto komentovania vlajky by si mohli uvedomiť, čo sa tu robí. Rekonštrukcia napreduje a robíme to aj pre ich deti a deti ich detí, aby mali kam chodiť v tomto okrese aj o 50 rokov a mali čo vidieť. Hrad bol na predaj viac ako dva roky, nenašiel sa nikto okrem nás, kto by ho kúpil. Keď si títo ľudia, ktorí komentujú a neštítia sa ničoho, kúpia kultúrnu pamiatku a my sa budeme chcieť ísť na ňu pozrieť, pristúpime na ich podmienky, tu na hrade nech pristupujú oni na naše," doplnil Michal Svateník.
Pre ukrajinských návštevníkov zaviedli na hrade voľné vstupné, čo sa tiež nezaobišlo bez nepríjemných reakcií. Už to však zrušili.