TURIEC. Poľnohospodárske podniky aktuálne čelia problému s jednotnou žiadosťou, v ktorej štát žiadajú o dotácie. Problémy najmä pre stredné Slovensko vyplývajú z toho, že na konci roku 2021 bol pozmenený základný register LPIS, ktorý spravuje Pôdohospodárska platobná agentúra. Systém LPIS upravuje pôdne bloky, ktoré sú navrstvené na ortofotomapách.
„Platobná agentúra a sekcia týchto pôdnych úprav sa špecializuje na to, aby na základe ortofotomáp, ktoré sú snímkované počas celého roka z družice, zistila, ktoré pôdne bloky sú neprodukčné. Následne ich zo systému vyhodí a upraví hranice pôdneho dielu,“ vysvetlil Eduard Kuchárik, predseda Turčianskej regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
Prišli o veľké plochy
V systéme teda nastal pokles vo výmerách pôdnych blokov po celom Slovensku. Východné Slovensko prišlo o 10 tisíc hektárov, západné Slovensko o 15 tisíc hektárov a stredné Slovensko o 25 tisíc hektárov, čo je podľa Eduarda Kuchárika veľmi veľa.
„Problém je v tom, že poľnohospodári, ktorí túto pôdu využívajú, museli pri kampani v roku 2022 v jednotnej žiadosti upraviť svoje výmery o nie malé plochy. V Turci máme podniky, ktoré svoje pôdne bloky znižovali o 130, 100 alebo 70 hektárov, čo sú dosť veľké plochy, blížiace sa k piatim až desiatim percentám ich celkovej výmery,“ povedal.

Mnohých poľnohospodárov to šokovalo, lebo im vypadli plochy, ktoré využívajú a obhospodarujú.
„Touto úpravou na ne nebudú môcť žiadať prostriedky a pokles dotácií pre stredné Slovensko sa značne zníži a určite sa to prejaví vo finančnom výsledku pre rok 2022. Žiadosti sa podávajú do konca mája, dotácie sa vyplatia až koncom roka, respektíve koncom účtovného roku do marca 2023,“ hovorí Eduard Kuchárik.