MARTIN. Na projekte Nemocnica budúcnosti sa začalo pracovať už pred viac ako štyrmi rokmi. Pôvodcom myšlienky vybudovania komplexného univerzitného lekárskeho centra je bývalý dekan Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine a súčasný primátor mesta Ján Danko.
Lekárska fakulta viedla intenzívnu komunikáciu s mestom Martin a ministerstvom zdravotníctva a v spolupráci so Slovenskou komorou architektov spustili medzinárodnú urbanisticko-architektonickú súťaž, ktorá prebehla v roku 2017.
Návrh na výstavbu nemocnice podala na rokovaní vlády exministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (Smer) a kabinet ho schválil 19. decembra 2018. V tom čase pripravilo ministerstvo zdravotníctva dva milióny eur na prípravu projektu.
V článku sa dozviete:
- Kto je investorom?
- Koľko to bude stáť?
- Prečo sa mešká s výstavbou nemocnice?
- Kedy sa nemocnica budúcnosti začne stavať?
- Prečo proces posudzovania vplyvov na životné prostredie trval dva roky?
- Čoho sa týkali námietky voči stavbe nemocnice od občanov?
- Ako teda nemocnica ovplyvní životné prostredie?
- Na čo sa bude nemocnica budúcnosti zameriavať?
- Ako bude nová nemocnica vyzerať?
- Ako sa vyrieši doprava?
- Ako situáciu ovplyvnili spory ministra financií Igora Matoviča a ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského?
Kto je investorom?
Prostriedky boli určené Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine, ktorá pripravila štúdiu realizovateľnosti, zabezpečila kompletnú dokumentáciu pre územné konanie, podklady pre vykonanie štátnej expertízy a získala všetky doklady potrebné pre územné konanie.

Po odbornej diskusii sa na jar tohto roku projekt previedol na ministerstve a minister Lengvarský určil ako investora Univerzitnú nemocnicu Martin (UNM). Hlavným dôvodom mala byť možnosť čerpania finančných prostriedkov z Plánu obnovy a odolnosti, kde sú pripravené peniaze pre zdravotnícke zariadenia. Fakulta by v tomto prípade o dotáciu žiadať nemohla, no spolupráca pokračuje s UNM ďalej.
„Proces odovzdania projektu prebiehal v súčinnosti fakulty, nemocnice, ministerstva školstva a ministerstva zdravotníctva. V prvom kroku bolo potrebné skontrolovať splnenie uznesenia vlády z roku 2018, následne pripraviť a odsúhlasiť zmluvy na prevod, odovzdať a prevziať kompletnú dokumentáciu. Všetko prebehlo v súlade s platnou legislatívou a vnútornými predpismi zapojených strán pod kontrolou právnikov,“ vysvetlila Martina Antošová, vedúca projektu výstavby novej martinskej nemocnice.