MARTIN. Turčianska knižnica minulý týždeň oslávila 70. jubileum svojho založenia. Pri tejto príležitosti preto vedenie knižnice zorganizovalo akciu, na ktorej si pripomenuli históriu a začiatky fungovania knižnice, ako aj jej poslanie.
Výročná akcia sa konala v oddelení náučnej literatúry a pozvaní boli viacerí hostia. Príhovorom ju otvorila predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová, ktorá zároveň odovzdala ocenenie Litteras Memoriales Alžbete Martinickej, riaditeľke Turčianskej knižnice v Martine.
„V živote človeka je oslava 70. narodenín čas, kedy možno začína bilancovať svoje životné úspechy, čo sa podarilo a čo by ešte chcel stihnúť. V živote knižnice je 70 rokov možno len prvá kapitola jej životného príbehu. Ak by sme tou prvou kapitolou skúsili rýchlo prebehnúť, vrátime sa do obdobia, kedy sa všetko plánovalo a schvaľovalo. Napriek tomu, že v Martine sa už od založenia Matice slovenskej budovala národná knižnica, knižnica pre nevedeckú verejnosť tu nebola,“ povedala vo svojej reči Alžbeta Martinická.

Prvá Okresná ľudová knižnica bola otvorená 1. januára 1952, ktorá dočasne sídlila v priestoroch Muzeálnej slovenskej spoločnosti, v dnešnom Múzeu Andreja Kmeťa. V roku 1965 zamestnanci knižnice začali pracovať na rozdeľovaní knižného fondu a jeho katalogizovaní, čo bol veľký krok vpred.
Postupne pribúdali kvalifikovaní pracovníci
„Rok 1967 si budeme pamätať ako rok, v ktorom bola založená prvá pobočka knižnice na sídlisku Sever, ktorá je tam do dnes a vďaka Žilinskému samosprávnemu kraju je krásne a moderne zrekonštruovaná. Pobočka je už neoddeliteľnou súčasťou sídliska. Má výbornú polohu, pretože sú v jej blízkosti nielen materské a základné školy, ale aj občianske združenia a domovy poskytujúce sociálne služby, s ktorými knižnica veľmi aktívne spolupracuje,“ pokračuje riaditeľka.