MARTIN. Závod na spracovanie odpadu chcú slovensko-poľskí investori postaviť v opustenej hale bývalých Závodov ťažkého strojárstva, ktorá sa nachádza len niekoľko kilometrov od centra mesta.
Technológia, akou chce spoločnosť Bioelektra spracovávať odpad, zatiaľ funguje len v poľskom meste Różanki a spočíva úprave komunálneho odpadu vlhkým teplom a jeho následným roztriedením.
Zápach odstránený teplom
Zariadenie, ktoré plánuje spoločnost Bioelektra vybudovať v Martine, nepoužije populárnejšiu mechanicko-biologickú úpravu odpadu, ale menej známu mechanicko-tepelnú úpravu.
Ako uvádza investor na svojej stránke, sterilizáciou odpadu dochádza k eliminácii baktérií a väčšiny vlhkosti, pričom práve tieto faktory sú zodpovedné za nepríjemný zápach odpadov.
„Niekoľko hodín sú odpady vystavené vysokej teplote a zvýšenému tlaku s použitím vodnej pary,“ uvádza investor. „Tieto parametre sú zvolené tak, aby sa odstránili baktérie a aby nedošlo k vzniku nekontrolovateľných chemických reakcií. Vzhľadom na prirodzené odparovanie vlhkosti strácajú odpady pri procese sterilizácie až do 17 percent svojej hmotnosti. Takýmto spôsobom vieme dosiahnuť to, že z odpadu sa neuvoľňuje nepríjemný zápach a dá sa ľahšie segregovať, plne automatizovaným spôsobom.“

Aj keď investor tvrdí, že zariadenie neuvoľňuje zápach, poľské médiá sa pred niekoľkými rokmi venovali zápachu z tohto zariadenia v spomínanom meste Różanki, ktoré je v prevádzke deviaty rok.
Marcin Madry, zástupca občianskej iniciatívy, ktorá sa proti zápachu vtedy postavila, portálu Aktuality.sk potvrdil, že napriek prísľubom spoločnosť Bioelektra problémy so zápachom dodnes nevyriešila.
Pred tromi rokmi miestni aktivisti dosiahli to, že prevádzku budú kontrolovať miestni ľudia, no zápach je stále prítomný, aj napriek doplneniu ďalších bezpečnostných filtrov.
„Najhoršie je to v teplých dňoch. Navrhol by som, aby spoločnosť Bioelektra zorganizovala návštevu mesta Różanki aj s jeho obyvateľmi,“ dodal Madry.
Kam s nevytriedeným odpadom
Spoločnosť Biolelektra ďalej uvádza, že pri použití tejto technológie je takmer úplná absencia nevytriedeného odpadu, maximálna hodnota sú štyri percentá. Ostatné suroviny sa vrátia do obehu ako druhotné suroviny v súlade s hierarchiou odpadového hospodárstva Európskej únie.
Kde však poputuje nevytriedený odpad, investor nevie, pretože nemajú žiadnu dohodu s Martinom ani s okolitými obcami o spracovaní tunajšieho odpadu. Vo svojom zámere navrhovanej činnosti uvádza ako spádovú oblasť niekoľko okresov.