TURIEC. Turčianski poľnohospodári sa začiatkom júla stretli na 33. valnom zhromaždení a zhodnotili uplynulý rok. Situáciu v slovenskom poľnohospodárstve stále ovplyvňuje pandémia koronavírusu aj vojenský konflikt na Ukrajine.
"Dopady celosvetovej pandémie stále vidíme na ekonomike našich podnikov a sú jednou z príčin výraznej inflácie. Aj napriek dramatickému vývoju situácie sme počas každej vlny pandémie zvládli plynulo vyrábať potraviny, ktoré počas minulého roka nečelili potravinovému škandálu. Opäť sme tak potvrdili, že Slováci vedia naďalej, aj napriek problémom, vyrábať kvalitné a bezpečné potraviny," povedal Eduard Kuchárik, predseda Turčianskej regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Utrpeli veľké škody
Okrem pandémie museli bojovať aj s následkami klimatických zmien a premnoženou poľovnou zverou. Tieto témy sa stali akousi nechcenou súčasťou slovenského poľnohospodárstva.
"Úrad komory vlani vyčíslil škody na poľnohospodárskych plodinách v sume 26 miliónov eur na výmere takmer 87 tisíc hektárov. Za ostatné štyri roky sme zaznamenali straty už za viac ako 72 miliónov eur. Ide pritom len o tie škody, ktoré nám nahlásili naši členovia, v skutočnosti sa tak šplhajú ešte do závratnejších výšok," priblížil predseda komory.
Striedanie období sucha, záplav či jarných mrazov podľa neho naďalej zdôrazňuje tému poisťovacích rizík a zriadenie rizikového fondu v poľnohospodárstve. Dôsledky globálneho otepľovania sledujú na údajoch z monitoringov jarných, žatevných a jesenných prác.