TURIEC. Inflácia medziročne rástla tretí mesiac za sebou dvojciferným tempom a je najvyššia od júna 2000. Naďalej stúpajú najmä ceny potravín, pohonných hmôt a energií. Výrazne sme si museli priplatiť už aj v reštauráciách a kaviarňach, za ubytovacie služby a najnovšie aj za odevy a obuv.
V článku sa dozviete:
- O tom, ako si ľudia vysvetľujú pojem inflácia
- Ako najlepšie narábať s peniazmi, keď je inflácia vysoká?
- Ľudia nerozumejú, ako inflácia vplýva na ich peniaze
- Prečo je nutné investovať?
- Aký je najväčší finančný prešľap Slovákov?
- V čom vidí odborník infláciu ako príležitosť?
Martin Halás z Inštitútu pre výskum sociálno ekonomických rizík tvrdí, že rast inflácie a rast cien prichádzal priebežne každý rok.
„Pandémia a vojna však priniesli skokové nárasty cien vstupov, najmä energií, preto je aj inflácia vyššia. Existuje aj pojem pocitová inflácia, kedy ľudia môžu mať pocit, že sa ceny v obchodoch dvíhajú viac, ako v skutočnosti zdraželi. V súčasnosti sme svedkami opačného javu, všetci vidia, že ceny v obchodoch raketovo stúpajú, iba politici majú "opačnú pocitovú infláciu", že ľudia to zdražovanie v pohode zvládajú,“ dodal Halás.

Pojem poznajú, nie vždy ho však vedia vysvetliť
Slováci si zdražovanie cien v obchodoch, pri energiách či palive všímajú, pojem inflácia poznajú najmä z médií, jeho pravý význam však nie vždy vedia vysvetliť.
Emília Madudová z Oddelenia ekonomiky spojov Žilinskej univerzity v Žiline sa tento pojem pokúsila vysvetliť.