MARTIN. Elektrokolobežky sa stali v posledných rokoch obľúbeným spôsobom dopravy po mestách. Dostanete sa nimi prakticky všade, môžete ich zaparkovať, kde sa vám zachce, pre niektorých môžu slúžiť ako zdroj zábavy. Netreba však zabúdať na to, že aj pri premiestňovaní sa týmto typom dopravy, treba dodržiavať pravidlá.
Čo hovorí zákon
Pre jazdu na elektrickej kolobežke je v Zákone o cestnej premávke uvedené že samovyvažovacie vozidlo a elektrickú kolobežku na ceste môže riadiť osoba staršia ako 15 rokov. Vekový limit minimálne 15 rokov neplatí na cestičke pre cyklistov, na ceste v obytnej zóne a na lesnej ceste.

Uvedený bod zákona je možné interpretovať aj tak, že na ceste môže na elektrickej kolobežke jazdiť iba osoba s vekom aspoň 15 rokov, ale pre chodník toto vekové obmedzenie neplatí. Zákon totiž uvádza cesty a nie chodníky, ktoré sú definované samostatne.
O presnejšie vysvetlenie sme požiadali políciu. Otázky sme adresovali hovorkyni policajného prezídia, Denise Bárdyovej.
„Minimálny vek 15 rokov sa vzťahuje len na vodiča kolobežky s pomocným motorčekom, ktorí vedú tieto vozidlá na ceste a to vrátane chodníka.“
Doplnila aj vysvetlenie jazdy po chodníku. Po pravej strane chodníka, cestičky pre chodcov alebo priechodu pre chodcov smie vodič kolobežky s pomocným motorčekom jazdiť len ak dovŕšil vek 15 rokov, toto neplatí, ak je chodník súčasťou obytnej zóny.
Medzi vodičmi prevládajú najmä negatívne skúsenosti
Opýtali sme sa ale aj vodičov motorových vozidiel na to, ako vnímajú elektrické kolobežky v cestnej premávke. Prevládali však najmä negatívne reakcie.
„Vojdú do križovatky bez toho, aby sa pozreli a dali prednosť, alebo z ničoho nič prejdú z cesty na chodník a dobre, že vás nezrámujú. Chodia na tom pubertiaci, niekedy aj po dvaja. Kľučkujú medzi ľuďmi na chodníku, nechávajú ich odparované po chodníkoch, že sa nedá ani prejsť. Ide mi to na nervy,“ podelil sa o svoj názor Alex Velitš.