TURIEC. Občianske združenie Spokojná labka vzniklo minulý rok ako reakcia na stále narastajúci počet túlavých, opustených či chorých zvierat na ulici. Skupinka ochotných žien s veľkým srdcom sa rozhodla prichýliť mnohé mačky i psy, ktoré zostali opustené napospas svojmu osudu. Michaela Mária Marettová, Ivana Vaculová, Zuzana Šalagová a Zuzana Čižmáriková si každý deň ukrojujú zo svojho času, ktorý venujú malým aj veľkým chlpáčom.
Mačky a psy tmavej farby si nový domov hľadajú ťažko
„Začalo to tak, že niektoré z nás chodili do iného depozitu pomáhať so zvieratami, kŕmiť, čistiť priestory, zabezpečovať prevoz na veterinu, skrátka robiť všetku potrebnú robotu, aby boli zvieratá v čistom a zdravé. Časom sme zistili, že nie všetky financie, ktoré mali slúžiť na pomoc zvieratám, boli použité výhradne pre nich a rozhodli sme sa pre založenie vlastného občianskeho združenia,“ priblížila predsedníčka Michaela Mária Marettová.
So sebou mala škatuľu s dvomi mačiatkami, ktoré tesne pred naším rozhovorom zachránila vo Vrútkach a s najväčšou pravdepodobnosťou opäť skončia u nej doma. Dočasná opatera ale aj stály domov sa pre mačky zháňa veľmi ťažko.

„Pomer ľudí ochotných adoptovať psa je jeden človek na troch psov. Pri mačkách je to jeden človek na desať mačiek,“ doplnila členka Zuzana Čižmáriková.
Obidve milovníčky zvierat už vedia, že ak je pes či mačka tmavej farby, nebude o ne záujem.
„Ľudia sú v dnešnej dobe takí, že chcú mať niečo, čo nikto iný nemá. Keď je mačka zvláštnej farby alebo čisto šedá, čo sa podobá na britskú, tak sa ozve aj desať záujemcov. No keď im ponúkneme inú, obyčajnejšiu, už ošetrenú, vykastrovanú a zdravú, tak pre takú zrazu miesto nie je. Rovnako je problém s adopciou dospelých psov, navyše keď je veľký a tmavý alebo nemecký ovčiak vo vyššom veku, tak má malú šancu. Keď majú ľudia na výber, vyberú si bledého alebo zaujímavo sfarbeného psa. Tmaví zostávajú v útulkoch najdlhšie,“ vysvetlila Michaela.

Často sa preto stáva, že po záchrane psa či mačky už zostanú u nej doma, kde im nič nechýba. Sú však aj ľudia ochotní zobrať si zviera, ktoré to potrebuje a je jedno, ako vyzerá. Len takých s veľkým srdcom je veľmi málo.
Dobrovoľný finančný príspevok pre OZ Spokojná labka môžete poslať na transparentný účet:
SK83 0900 0000 0051 7686 7460
„Zachránili sme mačičku, ktorú predhodili trom psom, aby ju roztrhali. Domov sa pre ňu našiel až v Košiciach, lebo jej novú majiteľku tak veľmi oslovil tento príbeh, že sa rozhodla ju adoptovať,“ uviedla príklad Zuzana.
Ľudia by mali začať brať kastrácie zodpovedne
Za najväčší problém členky združenia považujú to, že mačky ľudia nekastrujú. Hlavne v obciach, odkiaľ majú každý deň nahlásené mačatá.
„Už sme si vypočuli aj taký názor, že keď sa vykastrujú všetky mačky, nebudú žiadne mačence. To sa ale nikdy nemôže stať. Veterinárny zákon síce hovorí, že vlastník alebo držiteľ zvieraťa je povinný zabezpečiť opatrenia na zabránenie úteku zvieraťa, jeho neplánovaného rozmnožovania alebo nežiaduceho rozmnožovania, ale nikto to nekontroluje a nedodržiava sa to. Keď niekto nechce dať zviera vykastrovať, nemôžeme ho prinútiť,“ vysvetlila Michaela.