TURIEC. Postcovidový syndróm sa okrem fyzického zdravia môže prejaviť aj na psychike. Dlhodobá únava, neschopnosť sústrediť sa či zábudlivosť patria medzi najčastejšie príznaky postcovidu. Podľa psychologičky však niekedy býva problematické rozpoznať a s istotou potvrdiť, že u konkrétneho človeka ide o postcovidový syndróm. Štatistiky uvádzajú výskyt u desiatich percent ľudí, je to však len orientačné číslo.
V článku sa dozviete:
- Kedy neváhať a navštíviť odborníka
- Ako sa postcovidový syndróm prejavuje u detí a u dospelých
- Ako predchádzať vzniku postcovidového stavu
- Ktorí ľudia sú na postcovidový syndróm náchylnejší
Strata motivácie či nenaplnené základné potreby
„Do pracovne psychológa ľudí privedú najčastejšie úzkostné a depresívne stavy, ktoré sa objavujú v súvislosti s prekonaným ochorením. Tu sa často pohybujeme v rovine predpokladov, vzhľadom na to, kedy sa problémy po prvý raz objavili. Aj u ľudí, ktorí ochorenie neprekonali sa môžu vyskytnúť nepríjemné stavy ako dôsledok dlhého pobytu v karanténe. To, čo títo ľudia popisujú, si môžeme predstaviť ako "mozog v hmle", po anglicky "brain fog". Príznačná je spomalená aktivita, či už pracovná, alebo voľnočasová. Tí, čo to prežívajú, sa často cítia paralyzovaní pri rozhodovaní o bežných veciach, robí im problém vybaviť si bežné pojmy, zorganizovať si program, dokončiť, čo začali, a podobne,“ priblížila Ľubica Mesarošová, psychologička z online poradne MOJRA.

Takéto pocity ako dôsledok dlhého lockdownu väčšinou sami odznejú alebo sa výrazne zmiernia do dvoch – troch týždňov po návrate do normálneho fungovania v škole či zamestnaní. Ak si však všimnete akékoľvek zmeny na svojom tele či duši, ktoré nie sú pre vás typické, mali by ste zbystriť pozornosť.