Primátor Martina Ján Danko zdôrazňuje, že bez nej by nebolo možné v našom meste ďalej rozvíjať tradičné športy. Avšak zelenú dostali aj priaznivci adrenalínovejších športov, ktoré lákajú najmä mladšiu generáciu.
Po zriadení mestského dopravného podniku, opráv ciest a chodníkov, výstavbe centier sociálnych služieb pre našich seniorov, je šport v meste Martin ďalšou prioritou vášho primátorského mandátu. Prečo?
Martin má bohatú športovú tradíciu a v ére ZŤS Martin dosiahol na tomto poli i veľa významných úspechov. V tomto období boli vybudované aj viaceré štadióny, haly či ihriská. Športovalo sa na nich aj po zmene spoločensko-politických pomerov, avšak starostlivosť o ne upadala, noví súkromní majitelia nemali dostatok zdrojov ich modernizovať. Výrazne sa zhoršili podmienky pre martinské kluby, športujúce deti i mládež, brzdilo ich to v rozvíjaní ich talentu. Ale nedostatok možností pociťovali aj rekreační športovci. Ak sme nechceli, aby mesto v tomto smere ďalej upadalo, čo by malo za následok aj zhoršenie zdravia našich obyvateľov, museli sme to začať radikálne meniť. A tu vedenie mesta našlo zhodu aj s drvivou väčšinou mestského zastupiteľstva.
V Martine občas zaznejú i hlasy, že sa v meste nič nerobí. Čo sa v športovej infraštruktúre zmenilo?
Verím, že Martinčania a Martinčanky, ktorí si nezakrývajú oči pred realitou, o tom už niečo vedia. Začnime na Podháji, kde pri starom zimnom štadióne vyrástla nová tréningová hokejová hala. Stavať sa začala už v roku 2006, no potom práce na nej dlhé roky zamrzli. Rozostavaná stavba slúžila ako parkovisko pre návštevníkov extraligových zápasov. Bolo to najdrahšie parkovisko v meste. Sľúbil som, že to zmením, a s podporou zastupiteľstva sa tak aj stalo. Už viac ako rok je nová tréningová hala využívaná nielen hokejistami, ale aj krasokorčuliarmi a rovnako tak rekreačnými športovcami, ktorí si po večeroch zahrajú hokej. A čo je dôležité, ľad je pre športovcov, školákov i širšiu verejnosť k dispozícii počas celého roka.
Hokejisti dostali do vienka aj vynovené šatne…
Áno, počas leta roku 2019 bolo komplexne zrenovovaných deväť mládežníckych šatní, ošetrovňa, sprchy i záchody, vzduchotechnika, kanalizácia. A práve túto časť zimného štadióna chceme v budúcnosti prepojiť s tréningovou halou, ktorá sa môže ďalej dobudovávať.
Čo futbal?
Na Pltníkoch, ktoré boli zarastené burinou a rôznymi kríkmi, sme doslova na zelenej lúke vybudovali nový športový „stánok“ pre futbalistov. Najprv ihrisko s umelou trávou a osvetlením či oplotením areálu. Iste, to už bolo v plánoch predchádzajúceho vedenia mesta, no my sme celý projekt nielen zrealizovali, ale aj ho ďalej významne rozšírili. V druhej etape bolo vybudované zázemie pre futbalistov, a to konkrétne budova so šatňami, sprchami, toaletami, klubovňou a miestnosťami, ktoré sú dôležité pre organizovanie ligových zápasov. Samostatne boli zhotovené verejné toalety, skladové priestory, prístupové komunikácie, väčšie parkovisko a v rámci oddychovej zóny s lavičkami i asfaltový okruh pre korčuliarov, ktorý chceme v zime využiť aj na bežkovanie. Nedávno pribudli i dve tribúny s kapacitou 260 miest. To bolo posledné sklíčko do mozaiky, aby futbalové áčko Fomatu mohlo hrať doma svoje ligové zápasy. Svoj návrat už začiatkom septembra pred početnou diváckou kulisou pokrstilo vysokým víťazstvom. Obrovským plusom je i to, že už klub nemusí platiť za prenájmy ihrísk na dedinách, čo ho stálo veľa peňazí. A spokojní sú aj fanúšikovia, ktorí už nemusia chodiť na Martin do Žabokriek.

Tribúny sú maličké, budú stačiť?
Ešte jednu väčšiu – hlavnú, na západnej strane ihriska postavíme. Vieme, že do budúcna ju potrebujeme.
Pltníky ale nie sú len o futbale…
Samozrejme. V blízkosti futbalového štadióna máme vybudovanú pumptrackovú dráhu i špičkový skatepark, ktorý patrí k najmodernejším na Slovensku. Takto ho ohodnotili samotní skejtbordisti, ktorí mali možnosť podieľať sa aj na jeho navrhovaní. Veľmi sa teším, že všetky ihriská sa naplno využívajú, najmä mladšou generáciou, ktorá obľubuje adrenalínovejšiu zábavu. No sú aj lákadlom pre mladé rodiny s deťmi. Je k nim výborný prístup, či už obľúbenou cyklotrasou popri rieke Turiec, alebo novou komunikáciou od Priekopy pri železničnej trati.
Čo ďalej?
Pltníky budeme ďalej rozvíjať, mesto kúpilo pozemky na budovanie ďalšej športovej infraštruktúry. Ako soľ potrebujeme aj väčšiu športovú halu.
Ale menšia multifunkčná by mohla vyrásť aj na Severe…
Konkrétne v areáli ZŠ Alexandra Dubčeka. Spĺňala by minimálne štandardy pre volejbal, basketbal, hádzanú, florbal, futsal, bedminton. Halu chceme vybudovať zo zdrojov Európskej únie. Je to okolo 1,2 milióna eur, povinné je minimálne desaťpercentné spolufinancovanie. Máme dobrý projekt, verím, že budeme úspešní.
Z dlhého výpočtu nám ešte chýba atletický štadión pod slimákom…
Otvorený bol v septembri 2020. Odvtedy sa na ňom pravidelné konajú rôzne preteky i na najvyššej slovenskej úrovni. Atléti majú k dispozícii 400 m tartanový ovál s ôsmimi dráhami, no využívajú ho aj školáci a aj rekreační bežci. Súčasťou štadióna sú aj sektory pre technické disciplíny, ako napríklad skok do diaľky, trojskok, hod diskom, kladivom, oštepom, skok o žrdi, skok do výšky. Pracujeme aj na II. etape, prioritne na výstavbe tribún so zázemím pre šatne, sociálne zariadenia, klubové miestnosti a pod. Verím, že spoločne so Žilinským samosprávnym krajom i atletickým zväzom dáme dokopy ďalšie potrebné peniaze.
Koľko ste investovali do športovej infraštruktúry v tomto volebnom období?
Je to takmer 9,1 milióna eur. Ale pozor, viac ako 4 milióny sme získali mimo rozpočtu nášho mesta. Atletický štadión sme stavali spoločne so župou a atletickým zväzom, dotácie sme získali aj od Slovenského futbalového i hokejového zväzu a v nemalej miere i od Fondu na podporu športu, ktorý nám významne refundoval časť nákladov na II. etapu budovania Pltníkov i tréningovej hokejovej haly.

Objednávateľ: prof. MUDr. Ján Danko, CSc., Martin
Dodávateľ: Petit Press, a. s., Bratislava, IČO: 35790253
Tlačová správa je komerčným textom a nijako neprezentuje názor redakcie. Za jej obsah a rešpektovanie zákonných noriem zodpovedá zadávateľ. Viac informácií na: https://www.petitpress.sk/uploads/media/pravidla_politicka_inzercia_4.2010.pdf