MARTIN. V stredu 5. októbra sa na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine konala prezentácia robotického systému DaVinci.
Najnovšia štvrtá generácia tohto systému je prvou inštaláciou tohto typu na Slovensku.
Pre pacientov to znamená, že v priebehu niekoľkých rokov budú môcť byť operovaní bez väčších invazívnych zásahov a priebeh, najmä onkologických operácií, bude omnoho komfortnejší.
„Prístroje DaVinci sú okrem Martina ešte aj v Banskej Bystrici. Tam sú ale vybavení nižšou generáciou oproti prístroju, ktorý tu môžeme vidieť,“ uviedol Aleš Güttner, manažér predaja firmy Synektik, ktorá zabezpečuje distribúciu zariadení na Slovensko.

Robotický medicínsky pomocník bol financovaný prostredníctvom Európskych štrukturálnych a investičných fondov a celková suma dosiahla hodnotu približne 2 965 000 eur. Jesseniova lekárska fakulta sa tak v stredu stala jedinou lekárskou fakultou v Európe, ktorá takýmto prístrojom disponuje.
Pokrok medicíny
Riaditeľ martinskej nemocnice, Dušan Krkoška, tvrdí, že medicínska technika sa za posledných niekoľko desaťročí pohla smerom dopredu.
„V mojich začiatkoch sa operovalo len klasicky, potom prišla miniinvazívna chirurgia, čo bol na svoju dobu obrovský pokrok. V minulosti sa muselo pri operácii slepého čreva či vaječníkov otvoriť celé brucho, dnes sa to robí jednoduchou hadičkou. Tento robot je však už úplne vyšší level, eliminujú sa tu riziká. Odpadá trasenie rúk a najmä sa takýmito prístrojmi zvyšuje bezpečnosť operačných výkonov,“ priblížil Dušan Krkoška.