MARTIN. Projekt prvej národnej biobanky pre nádorové a zriedkavé ochorenia v Martine sa dostáva do finálnej fázy. Biobanka je financovaná z európskych štrukturálnych a investičných fondov, bude stáť približne 18 miliónov eur. Celý projekt, ktorý zahŕňa výstavbu a niekoľko ďalších aktivít, sa má dokončiť v júni 2023.
„Do tohto termínu má byť postavená budova, takisto majú byť privezené technológie na automatickú archiváciu vzoriek. Zaujímavosťou pre túto biobanku bude to, že skladovanie vzoriek bude možné na -80 stupňov Celzia či v tekutom dusíku,“ vyjadrila sa Zuzana Danková, riaditeľka biobanky pre nádorové a zriedkavé ochorenia.
Automatické zakladače, v ktorých budú uchované vzorky, sa budú po dovezení do Martina montovať ešte ďalšie dva mesiace. Funkčnosť biobanky však nie je len o výstavbe a zariadení. Sú tu aj rôzne legislatívne aspekty, dohody a spolupráce o posielaní vzoriek, nariadenia ministerstva zdravotníctva či následná udržateľnosť v zmysle finančných nákladov na chod biobanky.
Úzka spolupráca
Projekt mal byť hotový pôvodne koncom roka, no aj kvôli pandémii sa termín posunul. Biobanka vyrastá na základe dopytovej výzvy Výskumnej agentúry zameranej na podporu systémovej výskumnej infraštruktúry. V rámci tejto výzvy bola tiež úspešná aj Žilinská univerzita v Žiline s projektom Digitálna biobanka.

V biobanke budú uchovávať biologický materiál ako krv, plazma a vzorky tkaniva, ktoré majú pre výskum a pokrok v medicíne nevyčísliteľnú hodnotu.
Žilinská digitálna biobanka je neoddeliteľnou súčasťou tej martinskej, projekt bol tiež financovaný z eurofondov vo výške skoro 11,6 milióna eur. Aj tam bol pôvodný termín dokončenia koncom tohto roka, no z podobných dôvodov ako v Martine, sa posunul na leto 2023.