MARTIN. Výtvarník a pedagóg Martin Novysedlák je známy svojimi obrazmi, ktorých typickým znakom je, že postavám chýbajú výrazové prvky.
„Ľudia ma už podľa toho poznajú, no aj napriek tomu, že postavám chýbajú oči, nos a ústa, snažím sa ich vystihnúť obrysmi a charakteristickými prvkami. Pohrávam sa s detailmi a odtieňmi. Zvyknem maľovať podľa fotografie a najradšej na veľké formáty,“ vysvetlil.
K maľovaniu sa dostal už v detstve. Ako každé dieťa navštevoval množstvo krúžkov, až nakoniec ostala len výtvarná. Vyrastal v Čechách a po rozdelení republík sa s rodinou presťahoval do Martina. Strednú školu absolvoval v Kremnici.
„Pôvodne som sa hlásil na priemyselný dizajn, ale tam som sa nedostal. Začal som teda chodiť na umelecké odlievanie kovov a musím povedať, že to boli najlepšie štyri roky. Škola a pedagógovia mi dali veľa do života. Na vysokú školu som išiel do Prešova, kde som študoval aj umenie, aj pedagogiku. Vtedy som sa viac dostal k maľbe a začal som sa zaoberať aj grafikou,“ pokračuje v rozprávaní.

Dnes je učiteľom na Škole umeleckého priemyslu v Ružomberku, kde vyučuje reklamnú tvorbu a grafický dizajn. Okrem toho ešte učí žiakov na prvom stupni aj na Základnej umeleckej škole Deep Dance club Bystrička v Turčianskej Štiavničke.
„Maľbe sa venujem popri pracovných povinnostiach, je to môj koníček a zároveň psychohygiena. Moje diela sa postupne zapáčili kamarátom a začali ma žiadať, či by som pre nič niečo nenamaľoval. Stvárňujem napríklad svadobné či rodinné fotky,“ doplnil.
Korene v bardejovskom sympóziu
Jeho tvorbu ľudia mali možnosť vidieť na viacerých výstavách, napríklad aj na akcii Môj proces, ktorú už pár rokov organizuje. Prvotná myšlienka o umeleckom festivale sa zrodila ešte pred 10 rokmi.
„Keď som začal učiť, môj kamarát Ľubomír Baláž začal pracovať v Bardejove na oddelení kultúry a po čase nám napadlo zorganizovať streetartové sympózium. Malo veľký úspech, raz tam prišli asi štyri autá z Martina a vtedy som si povedal, že prečo niečo podobné nespraviť aj u nás,“ priblížil Martin.
Martin Novysedlák zorganizovali prvý ročník festivalu Môj proces, ktorý sa konal v roku 2015 v Barmuseu a vystavoval na ňom len sám. Výstavu dopĺňala aj módna prehliadka tričiek, ktoré v tom čase robil, ďalších ročníkov sa zúčastnili aj iní umelci. Môj proces č.2 sa konal o rok neskôr a svoju tvorbu predstavili okrem zakladateľa aj Michal Husár, Jakub Láclavik, Tomáš Orlej a Radovan Šenšel.