MARTIN. Socha svätého Martina, ktorá by mala pribudnúť v srdci Turca, rozprúdila v meste debatu.
Kým jedni túto aktivitu podporujú, druhí poukazujú na fakt, že neprebehla verejná súťaž. Zhoda nevládne ani na určení miesta, na ktorom by mali umelecké dielo osadiť.
Iniciatívy sa chopili členovia občianskeho združenia Za sochu sv. Martina.
Tvrdia, že v meste nie je žiadna socha a ani pamätná tabuľa s historickým odkazom na svojho patróna, hoci je nositeľom jeho mena, erbu aj loga.
Socha v životnej veľkosti z bronzu by mala stáť zhruba 300-tisíc eur. Štyri pokusy o ňu v minulosti v meste zlyhali.
V článku sa dozviete:
- Kde by mala socha stáť,
- kto ju financuje,
- Aký je postup pri osádzaní sochy do verejného priestorud
- Čo si o tom myslia odborníci.
Mesto iniciatívu podporuje
Po prvýkrát sa odborníci aj laici stretli pred rokom, počas pretentácie prvého návrhu, ako by mala socha sv. Martina vyzerať. Ďalšie stretnutie, kedy odhalili druhý model, prebehlo 14. októbra.
„Predstavenie prvého modelu prinieslo diskusiu a na základe pripomienok som urobil nový návrh. Stále je to zložitý proces. Záleží na tom, kam bude viesť diskusia. Na stole je veľa možností, ešte stále pokračujeme v procese tvorby,“ povedal sochár Milan Kuzica, autor návrhov sochy sv. Martina.
Primátor Ján Danko je pripravený iniciatívu podporiť.
„Napriek tomu, že čelíme energetickej kríze a máme iné starosti, povedal by som, že toto je dlh voči naplneniu histórie nášho mesta. Mesto Martin bude mať čosi, čo okrem krásneho stredu mesta a milénia, posunie čistotu a architektonickú krásu mesta až ku kostolu,“ vyjadril sa.

Sochu chcú prioritne umiestniť v rámci rekonštrukcie Námestia SNP ku Kostolu sv. Martina, čo je najstaršia historická funkčná pamiatka v Turci.
„Znie to trochu kostrbato, ale verím, že aj tu nastane kompromis a prepáčia to aj historici, keďže socha bude mať bližšie ku kostolu,“ dodal primátor.
Predseda občianskeho združenia Za sochu sv. Martina Peter Cabadaj sa na odhaľovaní modelu vyjadril, že modely sochy boli darom od sochára Milana Kuzicu.
„V súlade s duchom tradície a posolstva svätého Martina prišiel, aby nás obdaroval nie ako žobrákov, ale ako Martinčanov, veľkoryso a nezištne hneď dvoma modelmi patróna nášho mesta. V minulosti boli štyri pokusy mať sochu. Ani jeden nevyšiel, no ani jeden nebol tak ďaleko, ako je tento piaty. Mesto bytostne potrebuje mať na svojom námestí v adekvátnom priestore svoj symbol. Posolstvo a legenda svätého Martina sú nadčasové, univerzálne a v týchto časoch o to viac naliehavejšie a aktuálnejšie, preto je v našom záujme urobiť všetko preto, aby mesto malo sochu,“ doplnil Peter Cabadaj.
Sochu zatiaľ financuje iba občianske združenie z verejnej zbierky. V prípade záujmu verejnosti o jej realizáciu je pripravené túto akciu finančne podporiť aj mesto.
Neprebehla verejná súťaž
Odborníci z umeleckej obce majú na iniciatívu vytvoriť sochu odlišný názor.
Za veľký nedostatok považujú fakt, že na podobu sochy a umelca, ktorý by ju mal vyhotoviť, neprebehla verejná súťaž.
„Ak hovoríme o trvalej realizácii vo verejnom mestskom priestore, ide vždy o veľmi citlivú tému, ku ktorej treba pristupovať zo strany mesta zodpovedne. Samotný postup, od zadania témy po realizáciu, môže mať rôzne podoby. Ich spoločným a hlavným nástrojom je však verejná súťaž s odbornou porotou,“ vysvetlil Adam Galko, historik umenia a kurátor Turčianskej galérie v Martine.