TURIEC. Platený vstup do Národného parku Veľká Fatra, regulovaná návštevnosť v najfrekventovanejších častiach parku, sieť nových neznačených turistických chodníkov, kde bude možné ísť len so sprievodcom, infocentrá, envirovýchova či nová zonácia parku s rozličným stupňom ochrany.
Toto je len niekoľko zmien a noviniek, ktoré plánuje urobiť Eduard Apfel, nový riaditeľ Správy Národného parku Veľká Fatra. Do novej pozície ho v októbri 2022 vymenoval minister životného prostredia Ján Budaj. Jedným z prvých krokov bola práve príprava zonácia národného parku.
Prečo ste sa rozhodli prihlásiť do výberového konania na pozíciu riaditeľa správy?
Mal som určité vízie. V Národnom parku Veľká Fatra pôsobím už 33 rokov a hoci to boli lesnícke pozície, vždy som bol otvorený a ústretový voči ochrane prírody a spolupracoval som s mimovládnymi ochranárskymi združeniami. Rovnako aj v predchádzajúcom zamestnaní na Mestských lesoch Banská Bystrica sme sa s vtedajšou správou národného parku dohodli na dobrovoľnej ochrane určitých lokalít, kde ochrana dlhodobo chýbala.
V rozhovore sa dočítate:
- aké boli prvé kroky nového riaditeľa správy,
- čo považuje za najväčší problém národného parku,
- ako je to so súkromným vlastníctvom v národnom parku,
- aké má plány do budúcna.
Tieto lokality boli neskôr identifikované ako pralesy a pralesové zvyšky, ktoré sú dnes už chránené aj zo zákona. Navyše, pred 14 rokmi som sa presťahoval do Turca, za manželku mám zoologičku, ktorá pracuje v Správe národného parku, čiže mal som prehľad ako správa funguje, aké má problémy, s čím sa potýka a rozhodol som sa, že tomu pomôžem a využijem svoje manažérske schopnosti. Bola to výzva, niekam posunúť seba aj správu. V pozícii som mesiac a všetci pracujeme na zlepšení, vidím, že to má zmysel.

Čo boli vaše prvé kroky na pozícii riaditeľa?
Najprv som musel vyriešiť personálne otázky, ale kolektív som tu našiel dobrý. Za ten mesiac urobili obrovské množstvo roboty, sú tu ľudia, ktorí chcú pracovať a pokiaľ majú víziu a podporu, dokážu mať výsledky. Už pri výberovom konaní som si zadefinoval ciele. Jedným z nich je nastavenie filozofie, ako má správa fungovať a čo má robiť.
V zmysle zákona o ochrane prírody by mala byť ochrana prírody v národnom parku nadradená, čo sa doteraz takmer nedialo. V súvislosti s dokumentom, ktorý nastavuje fungovanie a filozofiu správy, sme vypracovali návrh zonácie. Ten samozrejme pozostáva aj z ďalších dokumentov, ako je projekt ochrany, program starostlivosti a návrh zámeru na zonáciu.
Momentálne ho dokončujeme a v krátkej dobe návrh predložíme orgánom ochrany prírody na schválenie. Je to náročná a zodpovedná práca, pretože na základe zonácie sa bude územie obhospodarovať ďalších 30 rokov.
Chýbajúcu zonáciu teda považujete za najväčší problém národného parku?