V roku 2021 podal projektový tím zastupujúci Strednú odbornú školu obchodu a služieb v Martine žiadosť o poskytnutie nenávratného finančného príspevku vo výške 23 526 Eur z operačného programu Interreg V-A SK-CZ - Fond malých projektov, ktorého cieľom je zvyšovať kvalitatívnu úroveň cezhraničnej spolupráce miestnych a regionálnych aktérov v susediacich regiónoch. V spolupráci s českým partnerom, ktorým sa stala Střední škola gastronómie a obchodu v Zlíne vypracovali projekt s názvom „Vzdelávacie aktivity v oblasti nových trendov v príprave a dokončovaní pokrmov a nápojov pred zrakom hostí“, ktorý bol úspešný.
Počas roku 2022 projektový tím realizoval rôznorodé vzdelávacie aktivity pre odborných učiteľov a majstrov odborného výcviku zabezpečujúcich odborné vyučovanie v oblasti gastronómie. Na Slovensku sa uskutočňovali v penzióne Čierna pani v Martine a v Čechách v rezorte Kyčerka vo Veľkých Karloviciach.
Účastníci stretnutí mali možnosť sa oboznámiť s netradičnými modernými prípravami pokrmov i nápojov. Prvýkrát sa stretli s prípravou pokrmov na veľkoplošnom grile nazývanom teppan. V súčasnosti patrí medzi trendové technológie umožňujúce vyvolávať v hosťoch silné zážitky zo sledovania exhibičných príprav pokrmov priamo pred ich zrakom. Prvýkrát videli, ako elegantne sa pri príprave jedného pokrmu dajú kombinovať všetky pracovné činnosti charakteristické pre vyššiu formu zložitej obsluhy, ktorými sú dochucovanie, flambovanie, tranšírovanie, či miešanie pokrmov. Odborné ukážky zabezpečovali odborníci zo siete pohostinských zariadení Benihana – páni Martin Sevald z Bratislavy a Alexander Dobrosavljevič z Beogradu. Pod ich dozorom sa pedagogickí zamestnanci z obidvoch strán vycvičovali v príprave pokrmov napríklad z morských plodov, rýb, jatočných mias, hydiny a zeleniny.
Podobným spôsobom a v podobnej štruktúre sa realizovali aj ďalšie odborné workshopy zamerané na prípravu nápojov. Vzdelávacie aktivity súvisiace s trendovou prípravou bežných miešaných nápojov viedol bar manager pán Peter Marcina z Bratislavy, víťaz niekoľkých svetových súťaží.
Účastníci projektu mali možnosť dozvedieť sa ako pracovať so surovinami a ingredienciami v súlade s filozofiou Zero Waste, teda ako využívať všetky možnosti na elimináciu odpadov z ovocia, bylín, citrusov a ich následné spracovanie v inej forme ako cordial, shrap, prach či fermentácia, ktoré sú celosvetovým trendom, ako aj tzv. mliečna klarifikácia, pomocou ktorej sa čistia kokteily obsahujúce citrusy tak, aby boli číre. V ďalšej časti workshopu boli predvádzané a následne aj precvičované techniky Stirr, Throwing a Shake pri príprave viacerých miešaných nápojov, ktoré sa aromatizovali rôznymi spôsobmi pomocou prístroja Flavour blaster, buď zadymovaním, alebo vytváraním veľkej bubliny na povrchu nápoja, ktorá mu po prasknutí dodá vôňu.
Účastníci mali možnosť vidieť kreativitu, ktorá sa dá uplatniť nielen pri práci s barovými pomôckami, ale aj pri servírovaní. Používanie ľadových krýh, špeciálnych servisných nádob so živými rastlinami, či svetelné podnosy, na ktorých boli podávané drinky, vyvolávali množstvo zážitkov, ktoré vystihovali zámer celého vzdelávania
Do tajov prípravy molekulárnych nápojov účastníkov workshopov uvádzal pán Milan Tomiczek z Třinca. K posunu rozvoja zručností pedagogických zamestnancov došlo aj v tejto oblasti. Naučili sme sa pripravovať nápoje v tuhých skupenstvách, napríklad vo forme kaviáru, rezancov „Tagliatelle“ alebo zmrzliny.
V mesiaci november došlo k ukončeniu projektových aktivít a teda k ukončeniu celého projektu, vďaka ktorému škola získala nové technológie a nové prístroje na prípravu trendových jedál, ktoré bude môcť dlhodobo využívať pri odbornej výučbe. Vďaka projektu obidve školy získali zaškolených zamestnancov do problematiky trendových príprav pokrmov a nápojov, čo prispeje ku skvalitneniu odborného vzdelávania na školách. Prínosom projektu je bezpochyby aj to, že sa medzi zamestnancami škôl vytvorili pevné priateľské vzťahy, ktoré bude možné rozvíjať ďalšou spoluprácou.
V Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Martine ide už o tretí úspešný medzinárodný projekt v rámci programu Interreg. Projektový tím školy sa po jeho administratívnom ukončení bude aktivizovať ďalej. Je presvedčený, že ide o správny krok, ktorým sa dá prispievať ku zvyšovaniu kvality vyučovacích procesov.
Autori: PhDr. Peter Huľo, PhD, Mgr. Jana Karkušová


Vianočné trhy a deň otvorených dverí v SOŠ obchodu a služieb v Martine
Deň 3. december 2022 sa u nás niesol vo vianočnom duchu.
Priestory školy boli plné stánkov s lahodným jedlom, nápojmi, cukrovinkami a ostatnými výrobkami žiakov, ktoré nachystali v spolupráci s majstrami odbornej výchovy o učiteľmi odborných predmetov. Touto ich spoločnou aktivitou prispeli k znovuotvoreniu vianočných trhov, ktoré boli dva roky prerušené z dôvodu pandémie. K oživeniu tohto podujatia, ale i k celkovej pohodovej atmosfére, prispeli aj hosťujúci remeselníci so svojimi po domácky vyrobenými „umeleckými dielami“. Návštevníci trhov tak okrem dobrého jedla mali možnosť zakúpiť si prekrásne adventné vence, vianočné ikebany, ozdoby na stromček, detské hračky, ručne štrikované čelenky, čiapky a množstvo iných zaujímavých produktov.

Z centra vianočných trhov sa hostia mohli presunúť do ďalších priestorov školy, kde ich čakali podobné prekvapenia. V školskom átriu – v romantickom prostredí i na terase si mohli pochutnať na vynikajúcej kapustnici, v pavilóne B sa mohli kochať pohľadom na účesovú tvorbu a decentný make-up, ktoré predvádzali naše kaderníčky a kozmetičky, na výrobky studenej kuchyne a dekorácie nápojov pripravené žiakmi hotelovej akadémie, na zaujímavé kalendáre, či úložné dizajnové škatule vytvorené knihármi a grafikmi.
Vyvrcholením prehliadky školy bolo vystúpenie žiakov hotelovej akadémie v improvizovanom Casíne, kde hosťom ponúkali „šou program“, zložený z prípravy miešaného nápoja v tanečnej choreografii, z ochucovania miešaného nápoja prístrojom Flavour Blaster a z prípravy pokrmu na teppane.
Zisťovali sme, čo našim hosťom na vianočných trhoch chutilo najviac. Od všetkých sme dostávali rovnaké jednoduché odpovede. Všetko. Chválili pálivé držky a slané posúchy plnené rôznymi plnkami pripravené žiakmi hotelovej akadémie, chválili chutné hamburgery, domácu huspeninu a paštéty pripravené žiakmi odborov kuchár a čašník, chutili im medovníčky a zákusky od žiakov z odboru cukrár, či vafle od žiakov z Odborného učilišťa.
Hosťami vianočných trhov boli aj rodičia s deťmi, zo základných škôl, ktoré majú záujem ďalej sa vzdelávať v našej škole. Viedli sme s nimi rozsiahle rozhovory. Ocenili odbornosť, profesionalitu, záujme a ľudský prístup zamestnancov školy. Dôležité pre nás bolo, že sa im u nás páčilo. Dávali nám jasne najavo, že návštevou školy sa usvedčili v názore, že sa rozhodli správne.
Zamestnancov školy milo prekvapili ďalší významní hostia – bývalí zamestnanci a absolventi školy, ktorých počet bol naozaj vysoký. Vrelé objatia, či pevné stisky rúk znásobovali atmosféru celého podujatia.
Vianočné trhy skončili s úspechom. Možno tak skonštatovať z dôvodu, že každý hosť opúšťal školu s milým úsmevom na tvári a vrelým poďakovaním.
Ďakujeme im za to a tešíme sa na ďalšie stretnutia.
Mgr. Alena Macaláková
V budúcom školskom roku otvárame nasledovné odbory:
