MARTIN. Studené a upršané počasie v utorok 6. decembra neodradilo Martinčanov od návštevy vianočných trhov na Divadelnom námestí. Tak ako každý rok, deti i dospelí netrpezlivo čakali, kedy príde Mikuláš, aby zažal vianočnú výzdobu.
Program doplnili tanečníci
Na pódiu oproti stromčeku sa predstavili viaceré martinské tanečné skupiny s pripravenými tančekmi a spríjemnili čas čakania. Z otvorených vianočných stánkov sa šírila lákavá vôňa a mnoho ľudí sa zohrievalo vianočným punčom.

Po vystúpeniach prišiel na pódium primátor Ján Danko a vyzval Mikuláša, aby zasvietil vianočný stromček. Ten prišiel aj so svojimi pomocníkmi na koči s koňmi a po chvíľke napätia a dvoch nevydarených pokusoch sa mu nakoniec podarilo výzdobu zasvietiť a Martinčania ho odmenili potleskom.
"Na rozsvietenie vianočnej výzdoby chodievam každý rok, len ma trochu mrzí, že jej je tento rok menej. Ale deťom sa to páči, sú spokojné, že prišiel Mikuláš a zasvietil stromček," povedala Jana Klimčíková, ktorá aj s deťmi navštívila martinské námestie.
Radosť mal aj Mikuláš
Spokojný bol aj Ján Cíger, ktorý Mikuláša v Martine stvárnil už viackrát.
„Minulý rok bol Mikuláš viac-menej symbolický, keďže prebehol bez pozvanej účasti publika a prišlo len pár ľudí, čo boli akurát na námestí. Teraz to bolo dobré, beriem to ako dobrý výsledok oproti minulému obdobiu a verím, že o rok to bude zase lepšie,“ zhodnotil akciu.
Rovnako aj sprievodný program bol podľa neho dobre vystavaný a aj napriek počasiu, si to ľudia užili.

„Treba vždy hľadať to dobré, a to sa podľa mňa vrchovato naplnilo. Deti reagovali krásne a ja som si hádam zastal pozíciu Mikuláša tak, ako sa patrí a ako sa očakávalo. Je to pre mňa ako pre lokálpatriota česť aj obrovský zážitok robiť tu v Martine Mikuláša,“ dodal s vďačnosťou.
V skanzene si pripomenuli históriu
Mikulášsky 6. december oslavovali aj v Múzeu slovenskej dediny.
Deň sv. Mikuláša bol ustanovený cirkvou ešte v deviatom storočí. Vo veľkých mestách existovali mikulášske sprievody od obdobia feudalizmu. Postava Mikuláša bola oblečená do príslušného rúcha a predstavovala biskupa. Na deň sv. Mikuláša sedela postava pri dopoludňajšej omši v kostole na vyvýšenom mieste a bola mu preukazovaná úcta ako skutočnému biskupovi.
Popoludní kráčal Mikuláš na čele sprievodu, ktorý prešiel celým mestom.
Čo sa týka dedín, tak tam to fungovalo o čosi inak. V uliciach menších miest sa masky Mikulášov, čertov či anjelov začali objavovať až v devätnástom storočí.
Autor: Tamara Antolová