KLÁŠTOR POD ZNIEVOM. Inscenácia Živý Betlehem má v Kláštore pod Znievom dlhoročnú tradíciu. Aj keď v minulých rokoch sa kvôli koronavírusu predstavenia nemohli odohrať, tento rok ochotníkom z Kláštora žiadne obmedzenia ruky nezväzujú. Divákom opäť prinesú zážitok, ktorý sa teší popularite nielen v regióne Turca.
Dlhé roky má režisérsku taktovku vianočnej inscenácie v rukách Igor Mikula. Herecký um a režírovanie má v sebe hlboko zakorenené a s miestnym Znievskym rado/sť/dajným divadlom majú za sebou už desiatky vystúpení. V rozhovore nám prezradil zaujímavosti aj o vzniku inscenácie.
Kedy a ako vznikla myšlienka naskúšať inscenáciu Živý Betlehem? Kto ju priniesol do Kláštora pod Znievom?
Prvý popud vyšiel od pána farára Štefana Hýrošša, ktorý kedysi, ešte ako kaplán, hral kráľa v Betleheme v Martine. Potom, keď pôsobil ako kaplán v Solinkách v Žiline, tam tiež raz Živý Betlehem odohrali. A keď prišiel pôsobiť do Kláštora pod Znievom, tak akosi to prirodzene vyústilo. Prišiel za mnou, všetci ochotníci túto iniciatívu prijali s nadšením a začala príprava tohto kolosu.

Koho môžeme označiť za autora divadelnej inscenácie?
Autorom divadelnej inscenácie je vlastne každý, kto sa akýmkoľvek spôsobom podieľa na tom, aby stvárnenie inscenácie dopadlo čo najlepšie. Ale ak máte na mysli scenár, tak ten som napísal ja.
A ako vznikal? Držali ste sa nejakých textov alebo to bola voľná tvorba?
Scenár vznikal rôzne. Má veršované časti, tie sa mi písali relatívne ľahko, pri texte troch kráľov – mudrcov, som sa opieral o citácie zo Svätého písma, taktiež som chcel, aby príbeh nevyznieval iba pateticko–romanticky. Aj keď sa tomu vo vianočnom čase úplne zabrániť nedá. A samozrejme, keďže má naše Znievske rados/sť/ dajné divadlo vo svojom mene radosť, tak som sa snažil do textu preniesť i kus radosti a humoru v niektorých pripísaných postavách.