TURIEC. Ján Šimon je dobrovoľný zmluvný horský záchranár vo Veľkej Fatre. Vysvetlil, prečo turistické mačky nie vždy ochránia pred pádom, aj to, prečo je schopnosť otočiť sa z túry znakom vyzretosti.
V rozhovore sa dočítate:
- ako si naplánovať zimnú turistiku,
- čo všetko treba mať so sebou,
- ako sa obliecť,
- ako sa chrániť pred lavínami,
- na čo myslieť pri turistike s deťmi.
Podľa čoho si správne vybrať a naplánovať zimnú turistiku?
Univerzálne kritériá podľa mňa neexistujú. Sú len odporúčania, ktoré majú obmedzenú platnosť a ich význam treba vážiť konkrétnymi okolnosťami.
Pri plánovaní túry budú asi najdôležitejšie skúsenosti a zohľadnenie špecifík zimnej prírody ako napríklad pôsobenie chladu a windchill efekt.
Tiež si treba uvedomiť, že na tom istom kopci v lete prekonávate len gravitáciu, zatiaľ čo v zime sa brodíte snehom, musíte produkovať viac tepla, nesiete viac výstroje a výzbroje. Tým sa zvyšujú aj energetické straty, ktoré musia byť kompenzované adekvátnym príjmom energie a tekutín.

Pridajme k tomu nedostatok svetla vplyvom krátkeho dňa a dlhej noci, plus riziko pádu lavín.
Toto všetko treba doplniť o informácie z portálu Horskej záchrannej služby, Strediska lavínovej prevencie a predpoveďou počasia od SHMÚ. Všetky informácie si treba v duchu premietnuť a až potom začať kresliť prstom po mape kontúry plánu zimného výletu.
Každopádne, asi by som zdôraznil, že zimné hory nie sú vhodným miestom na prvý kontakt s turistikou. Treba už mať predchádzajúce skúsenosti s letnými horami.
Čo keby sa neskúsený turista pripojil ku skúsenému?
Je to určite lepšie, ako keby mal ísť sám. Ale ako ideálne riešenie by som skôr videl využiť služby horských vodcov.
Turistov, začínajúcich horolezcov alebo skialpinistov prevedú horskí vodcovia aj takými miestami, kde by neskúsený človek nemal chodiť. Pri tom sa môžu naplno venovať zážitkom a nemusia riešiť otázky bezpečnosti, orientácie, plánovania a prevencie úrazov.
Čo odporúčate mať so sebou pri zimnej turistike?