MARTIN. Čoraz viac detí sa rodí s vrodenými chybami a objavujú sa aj detskí pacienti s močovými kameňmi.
Michal Líška je začínajúci lekár na Urologickej klinike Univerzitnej nemocnice v Martine a zameriava sa na pediatrickú urológiu.
V rozhovore priblížil aj najčastejšie urologické problémy u detí alebo čo robiť so zúženou predkožkou a kedy je už nutné urobiť obriezku.

Prečo ste sa rozhodli stať detským urológom?
Paradoxne som nikdy nechcel pracovať s deťmi. Vyštudoval som všeobecné lekárstvo na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine, počas štúdia som pracoval na Urologickej klinike v nemocnici ako sanitár a potom sa mi naskytla príležitosť pracovať ako detský urológ. Som však ešte v príprave, pediatrická urológia je nadstavbová atestácia.
Musím ale povedať, že ma to veľmi chytilo, dokonca radšej pracujem s detským pacientom, hoci je to náročnejšie ako s dospelým. Okrem pacienta treba totiž pracovať a komunikovať aj s rodičom, predsa každý rodič chce vedieť, čo sa s dieťaťom deje, čo sa bude diať a ako sa mu dá pomôcť.
Na Urológii pracujem už piaty rok a teší ma, keď vidím pacientov, ktorí dlhodobo navštevujú našu kliniku, ako rastú, ako sa majú dobre a ako sme im pomohli. Je to také pekné zadosťučinenie.
V rozhovore sa dočítate:
- akými urologickými ochoreniami trpia deti,
- čo robiť so zúženou predkožkou a kedy je potrebná obriezka,
- prečo sú zápaly močových ciest u dievčat náročnejšie na liečbu,
- prečo je v rozhovore s chorým dieťaťom potrebná úprimnosť.
V čom sa pediatrická urológia líši od dospelej?
V rámci urologických problémov dospelých sa najčastejšie vyskytujú močové kamene, onkologické ochorenia a iné. Rozdiel je v tom, že u detí prevládajú vrodené vývojové chyby, objavujú sa aj detskí pacienti s kameňmi či onkologickými diagnózami, čiže musíme obsiahnuť všetko.
My vieme vykonať diagnostiku alebo terapiu väčšiny ochorení, ale špecializované liečby sa robia v Bratislave v Národnom ústave detských chorôb, spolupracujeme aj s lekármi z Prahy.
Aké konkrétne urologické diagnózy sa objavujú u detí?