TURIEC. Už v tomto roku má byť hotová štúdia, ktorá by štátu mala pomôcť v rozhodovaní, kadiaľ by bolo ideálne viesť severojužné prepojenie Slovenskom.
Rezort dopravy ju chcem mať na stole do leta. Avšak ide len o strategickú štúdiu. Neposudzuje konkrétne technické riešenia, ale dopravné koridory ako celok.
Aktuálne existujú dve alternatívy tohto prepojenia - pokračovať v R1 od Banskej Bystrice cez Slovenskú Ľupču a Nízke Tatry po Ružomberok alebo postaviť rýchlostnú cestu R3 od Žiaru nad Hronom do Martina.

„Obidve trasy majú svoje pre a proti, no pri tomto úseku sa chcem celkom komfortne uistiť touto štúdiou, ktorá má oba úseky objektívne zhodnotiť,“ vyjadril sa na sociálnej sieti minister dopravy Andrej Doležal.
Dokument má ukázať, čo bude pre dopravné toky medzi severom a juhom Slovenska najvýhodnejšie.
V článku sa dočítate
- Aké sú riziká trasy R1,
- koľko financií je potrebné na jeden či druhý úsek,
- aké podobné problémy ako pri výstavbe D1 sa môžu vyskytnúť,
- kedy by sa mohlo začať s výstavbou ďalšieho úseku R3.
„Neposudzovali sme len úsek R3 alebo R1. Posudzovali sme celý dopravný tok medzi severnými hranicami s Poľskom a južnými hranicami s Maďarskom,“ dodal Doležal.
Známe riziká
Výsledok štúdie by sa mohol viac prikloniť k predĺženiu úseku R1.
Táto trasa prechádza cez Banskú Bystricu, ktorá je krajským mestom a obslúžila by aj nákladnú dopravu smerujúcu zo stredného Slovenska do ružomberských papierní, kde vozia drevo.
Úsek s tunelovým riešením popod Nízke Tatry je umiestnením viac na východ výhodný tým, že môže obslúžiť väčšiu dopravnú intenzitu.