MARTIN. V súčasnosti sú ľudia čoraz častejšie ochotní akceptovať dezinformácie a považovať ich za pravdivé.
„Myslím si, že to môže byť aj tým, že sa k informáciám dostávame veľmi jednoducho a rýchlo. Nepotrebujeme hľadať súvislosti, často si informácie vyhľadáme na internete, otvoríme prvý odkaz, na ktorý narazíme a myslíme si, že je to presne to, čo sme hľadali,“ myslí si Alžbeta Martinická, riaditeľka Turčianskej knižnice v Martine.
Podľa jej slov sa často deje, že si ľudia neoveria zdroj, nezaujíma ich autor textu a často sa ani nezamyslia či to, čo čítajú, je aj pravda.
„Prijímame to ako fakt. Potom je veľmi jednoduché nás oklamať, vylákať od nás peniaze, rozdeľovať priateľov či rodinu. Slušní ľudia sa dostávajú na okraj spoločnosti. Pre spoločnosť je to veľmi nebezpečné a asi najviac ohrozenými skupinami sú deti a seniori,“ pokračuje Martinická.

Na aktuálnu tému dezinformácií a hoaxov reflektuje aj 24. ročník Týždňa slovenských knižníc, ústrednou myšlienkou je – Knižnica, záruka kvalitných informácií. Odštartoval 6. marca a pokračovať bude do 12. marca. Akciu organizuje Slovenská asociácia knižníc (SAK) a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc (SSKK).
„Nielen v tomto týždni, ale následne aj celý rok budú knižnice klásť dôraz na boj proti dezinformáciám a hoaxom. Pri príprave Týždňa slovenských knižníc boli oslovení odborníci, ktorí sa venujú danej problematike z rôznych strán. Boli s nimi pripravené krátke videá, ktoré by mali osloviť používateľov a ukázať im, ako je možné proti dezinformáciám bojovať a čo samotné dezinformácie, hoaxy, fake news vlastne sú,“ vysvetlila riaditeľka Alžbeta Martinická.