MARTIN. Maškrta s háčikom uprostred. Na pohodené návnady pre psy upozornili obyvatelia v martinskej mestskej časti Sever.

Ostražití by mali byť najmä majitelia psov na Bellovej ulici, kde nebezpečné lákadlo našli.
A možno neboli jediní.
„Náš tiež niečo vonku zožral a už sa s ním päť dní trápime,” komentovala virálne zdieľaný príspevok Martina Žiačiková.
Čo zvieratám pri prehltnutí nebezpečných návnad hrozí a ako majú majitelia v takýchto prípadoch postupovať, sme sa pýtali dvoch veterinárnych lekárok.
Odborníčky zároveň upozornili na to, ako v praxi častejšie riešia otravy domácich miláčikov, cielené aj neúmyselné, ku ktorým dochádza z neznalosti alebo nepozornosti majiteľov. Veterinárky tiež povedali, ktoré potraviny vylúčiť z jedálnička.
Infekcia až smrť
„Ak sú v návnade pripináčiky, špendlíky, klince, môžu sa zvieraťu zapichnúť v ústach, hrdle, pažeráku alebo zvyšku tráviacej sústavy. Hrozí infekcia, natrhnutie sliznice, krvácanie, prechod tráviacich štiav do hrudnej alebo brušnej dutiny - následná sepsa, s extrémnymi bolesťami, smrť,” hovorí veterinárka Nadežda Štrbová.
Ako dodáva, ihly alebo tenké špendlíky vedia putovať v celom tele. Ak sa teda ihla zapichne nepozorovane do podnebia, môže skončiť aj pri srdci.
V článku sa dozviete
- čo hrozí v prípade prehltnutia návnady,
- prvú pomoc pre zvieratá, ktoré zožerú jedy pre potkany či slimáky,
- aké otravy veterinári najčastejšie riešia,
- čo vyradiť z jedálnička domácich miláčikov,
- či môžu užívať lieky proti bolesti určené pre ľudí,
- či sú podobné praktiky na ústupe.
„Mali sme prípad mačičky, ktorá prehltla rybársky háčik. Majitelia prišli ihneď. Mačičku sme prispali a háčik odstránili z ústnej dutiny peanom (chirurgickým nástrojom, pozn.red.). Našťastie neprešiel hlbšie do tráviaceho traktu,” delí sa o svoju skúsenosť z praxe veterinárna lekárka Stanislava Hlavajová.
Vraví, že ostrý predmet je jednoduchšie vybrať, keď sa zachytí v ústach. Zviera vtedy prispia, aby neželané teleso vybrali bezpečne bez ďalšieho poškodenia tkaniva.
Väčší problém nastáva, ak uviazne v pažeráku alebo žalúdku. Ak je prihlboko a veterinár naň nevidí, musí ho odstrániť endoskopom, teda príslušenstvom s kamerou. Ak sa dostane až do tenkého čreva, cestou je iba chirurgický zákrok.
Svetlým bodom je, že tieto predmety „svietia” na röntgene.
„Výhodou v nevýhode je, že háčik je kovový predmet, ktorý je dobre viditeľný na RTG snímke a preto je možné jeho polohu vopred identifikovať röntgenom,” zhodujú sa obe veterinárky.
Čo teda robiť, ak domáci miláčik nebezpečný predmet prehltne?