MARTIN. V meste chcú premenovať ulice, ktoré sú názvom späté s komunistickým režimom. A nielen s ním. Iniciátor zmeny odmieta, aby verejné priestranstvá niesli názvy súvisiace s Ruskou federáciou, ktorá rozpútala vojnový konflikt na Ukrajine.
Na Slovensku aktuálne zákon zakazuje pomenúvať ulice po predstaviteľoch totalitných režimov. Novela z roku 2020 sa však netýka už existujúcich názvov a ostalo tak na rozhodnutí samospráv, či sa s nimi spätne vysporiadajú.
Požiadavka na zmenu v Martine vzišla vo štvrtok 25. mája z poslaneckých lavíc.

Pouličná schizofrénia
„Mestské zastupiteľstvo žiada prednostu mestského úradu, aby v spolupráci s odbormi a kultúrnou komisiou vypracoval do konca roka 2023 zoznam ulíc, ktorých niekdajšie pomenovanie pred rokom 1989 je späté so zločinným komunistickým režimom, resp. s krajinou, ktorá bezprecedentne napadla nášho východného suseda,” predložil návrh poslanec Milan Ftorek.
Ako dodal, zoznam bude následne slúžiť ako prvotný podklad pre premenovanie daných ulíc.
V článku sa dozviete:
- Prečo chcú zmeniť názvy ulíc,
- aký postup navrhujú,
- ako dopadlo hlasovanie,
- po kom zákon zakazuje pomenovať ulice a verejné priestranstvá.
V Martine je vyše 200 ulíc. Niektoré názvy odkazujú na lokality Ruska, resp. Sovietskeho zväzu či kontroverzného maršala.
„Ulice ako Leningradská, Moskovská, Volgogradská či Konevova by nemali mať v centre národnej kultúry miesto. Zvlášť, keď nám tu absentuje nemálo ulíc pomenovaných po významných slovenských osobnostiach či takých osobnostiach, ktoré sa pričinili o rozvoj nášho mesta,” odôvodňoval ďalej Ftorek svoje navrhnuté uznesenie.