MARTIN. Do školských učební zasadli znova po desaťročiach. Učili sa, ako si na internete kúpiť cestovný lístok, poslať email, vyhľadať informácie, upravovať fotografie či objednať tovar. Aj to, ako spoznať podvodné správy, pri ktorých môžu prísť o peniaze.
Pre dnešnú generáciu sú to automatické činnosti, no niektorí seniori sa v digitálnom svete stále cítia ako cudzinci. Vďaka bezplatnému kurzu sa však doň mohli viac začleniť.
Kľúčová bezpečnosť
„Naučili sa nebáť sa počítača. Niektorí účastníci s nimi nemali žiadne skúsenosti, v živote nedržali v ruke myš, zažívali pritom všelijaké pocity,” hovorí Mária Kleňová z Univerzity tretieho veku v Martine.
Každoročne núkajú rôznorodé študijné programy, tento kurz však usporiadali z financií, ktoré získali z grantu.

Seniori sa tak učili používať moderné technológie. Okrem benefitov však spoznali aj ich nástrahy, sú totiž zraniteľnou skupinou v „offline“ aj online svete. A tak sa na hodinách dozvedeli, v ktorých prípadoch by im mala zasvietiť červená kontrolka.
„Náš projekt sa volá Seniori na internete – ľahko, rýchlo a bezpečne. Práve bezpečnosť je najdôležitejšia. Seniori sú najzraniteľnejšia skupina, nie sú zvyknutí na tento náš svet so všetkými jeho nástrojmi,“ vraví lektorka.
Tá účastníkov vyzbrojila aj informáciami, ako nenaletieť podvodníkom.
V článku sa dozviete:
- Aké zásady bezpečnosti seniorov učili,
- prečo sa na kurz prihlásila 90-ročná účastníčka,
- v akej oblasti ukončila inžinierske štúdium iniciátorka projektu ako 66-ročná.
„Títo moji sú už vycvičení. Povedala som im, keď vám niekto napíše, že ste vyhrali milión, ani sa s ním nebavte,“ vraví energická lektorka. Podvodníci často lákajú na výhry, pri ktorých sa následne z ľudí snažia vylákať prístupové údaje k ich bankovým účtom.
„Snažila som sa ich naučiť odhaliť podvodné mejly, čo je podozrivé pri ich obsahu alebo forme. Pozerať si majú odosielateľa smsky či emailu, či od nich žiada chúlostivé informácie, v zmysle čísla účtu, PIN kódu. Upozorňovala som ich, že text s gramatickými chybami pravdepodobne vznikol v automatických prekladačoch, ukazovala som im aj príklady,“ približuje lektorka, čo bolo náplňou ôsmich dvojhodinových stretnutí.