MARTIN. Ukázali kúsok minulosti. Kedysi realitu našich predkov, dnes naše kultúrne dedičstvo. Zachované je aj vďaka ich činnosti.
Turčianske kultúrne stredisko v Martine zorganizovalo Turčianske slávnosti folklóru. A to v autentickom prostredí v Múzeu slovenskej dediny v Martine. Prišlo takmer 2-tisíc návštevníkov.
Na ľudovú nôtu
„Počasie a nálada boli vynikajúce. Účinkujúce folklórne súbory a sólisti pripravili pre divákov úžasnú atmosféru plnú tanca, hudby, ľudových zvykov a tradícií,“ zhodnotila metodička pre folklór Anna Mihaliková 39. ročník podujatia.
Vrcholom slávností bol galaprogram nazvaný „Odkážte, odpíšte...“, v ktorom vystúpili turčianske folklórne súbory Turiec, Lysec, Kriváň a jubilujúce folklórne skupiny Dubové, Podhradie a Tiešňavan. Svoju tvorbu predviedli aj ľudové hudby Kriváň, Turiec, Podhradská muzika a Drienča. Program obohatila gajdošská hudba Dulickí pastieri.
Hlavný program sa skladal z ďalších troch blokov. V prvom predstavili svoju tvorbu detské folklórne súbory z turčianskeho regiónu.
Pódia sa neskôr zhostili dedinské folklórne skupiny z Turca, ktoré priblížili obrazy sviatkov a práce v minulosti.
V tretej časti vystúpil hosť FS Vatra a FS Vatra Senior z Tlmáč. „Vo svojom programe Čilej po našom predstavili okrem nádherných tancov a piesní bohato zdobené kroje z regiónu Tekov,“ približuje Anna Mihaliková.
Počas programu udelili ocenenie trom mužom, ktorí stáli pri prvom scénickom uvedení turčianskych piesní a tancov: Ľudovítovi Pekárovi, 80-ročnému autorovi prvých a ocenených choreografií turčianskych tancov, ocenili tiež Petra Králička vo veku 70 rokov, nasledovníka Ľudovíta Pekára nielen ako choreografa, ale aj hľadača autentických zdrojov v regióne.
„A tretím bol ich ´dvorný´ skladateľ a upravovateľ ľudových piesní a tancov Dušan Tuma, ktorý sa svojich osemdesiatin nedožil,“ dopĺňa metodička pre folklór.
Program pre všetkých
Súčasťou slávností boli aj sprievodné podujatia: „Dnes tovariš, zajtra majster“ – spojené s ukážkami tradičnej výroby v prácach študentov, jarmok tradičných remesiel, vyhodnotenie súťaže a otvorenie výstavy Turiec maľovaný v priestoroch Vozárne z Moškovca.
Detský program obohatili dielničky „Na slávnostiach tvorivo“.
Milovníci fotografovania sa zapojili do prebiehajúcej fotovýzvy „Slávnosti spoza objektívu“. Kurátorský výber fotografií vystavia v júli na pešej zóne v Martine.
Spoluorganizátormi Turčianskych folklórnych slávností bolo Slovenské národné múzeum v Martine--Múzeum slovenskej dediny, mesto Martin a Turčianske združenie pre šírenie a ochranu tradičnej a ľudovej kultúry Martin (TUZLUK).
Podujatie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, Žilinský samosprávny kraj, finančne prispelo aj mesto Martin.
Autor: Anna Mihaliková