MARTIN. Mali tesne pred koncom zmeny, v služobnom aute ešte dokončovali posledné papierovačky. Po telefonáte však ešte rýchlo aj so zapnutým majákom smerovali na miesto, kde upadol do bezvedomia 73-ročný senior.
Na adresu dorazili do minúty. Dvojica, ktorá vbehla do vchodu bytovky, však namiesto záchranárskej uniformy mala na sebe policajnú.

K pacientovi medzitým smerovala aj sanitka, no to už Ján Kozák a Jaroslav Šmondrk začali s oživovaním. Srdce muža sa snažili znova "nakopnúť" masážou a aj prenosným externým defibrilátorom, známym ako AED prístroj. Úspešne.
Keď prišla posádka záchranárov, dýchanie aj srdcová činnosť muža boli obnovené. Príslušníci mestskej polície ho ešte pomohli naložiť do sanitky.
Ocenili ich
Dvojicu mestských policajtov aj oficiálne vyznamenali stužkou za záchranu života. Stalo sa tak na poslednom mestskom zastupiteľstve. Aj vďaka ich rýchlemu zásahu senior prežil.
V článku sa dozviete:
- Čo sú to first responderi,
- prečo majú ľudia vďaka nim väčšiu šancu na prežitie,
- kedy martinskí policajti použili AED prístroj prvýkrát,
- koľkokrát do roka ich operátori žiadajú o pomoc,
- kde majú nepretržite externý defibrilátor.
„Rýchlym príchodom na miesto a použitím automatického defibrilátora došlo k obnoveniu srdcovej činnosti a po následnom príchode posádky záchrannej zdravotnej služby bol prevezený v stabilizovanom stave do univerzitnej nemocnice v Martine,“ zrekapitulovala na zastupiteľstve polícia okolnosti tohto prípadu.

Martinskí policajti patria k takzvaným first responderom. Teda vyškoleným dobrovoľníkom, ktorých operátori tiesňovej linky 155 v prípade potreby vysielajú k ľuďom v bezvedomí alebo so zástavou krvného obehu.
Títo pacienti sú v bezprostrednom ohrození života a urýchlene potrebujú prvú pomoc. Tú im vedia dobrovoľníci niekedy poskytnúť ešte pred príchodom sanitky.