MARTIN. Je ich málo a sú preťažení. Každý druhý je navyše už v dôchodkovom veku. Približne tretina pediatrov naprieč Slovenskom podala v uplynulých dňoch hromadné výpovede z detských pohotovostí.
Okrem svojich ambulancií musia zo zákona ťahať aj služby na pohotovosti. Po tom, čo počas dňa ošetria svojich pacientov, ich niekoľkokrát do mesiaca čaká podvečer ďalšia šichta, z ktorej sa vracajú neskoro večer. A bez potrebného oddychu ráno opäť mieria na svoje pracovisko.

Takto nastavený systém ich vyčerpáva a žiadali zmenu, no zatiaľ márne. Skrátenie ordinačných hodín im neprešlo a najbližšie ich bude mať na stole pravdepodobne až nová vláda.
Ambulantné pohotovosti fungujú inak ako urgent v nemocnici. Ide o ambulancie, ktoré majú rodičia vyhľadať v prípade, keď sa ich dieťaťu náhle zhorší zdravotný stav, ale priamo neohrozuje jeho život.
Závažné ťažké stavy rieši centrálny príjem v nemocnici, ktorého sa výpovede netýkajú.
V článku sa dozviete:
- Ako budú ďalej fungovať pohotovosti po výpovediach,
- kedy im hrozí zánik,
- čo požadujú ambulantní pediatri,
- prečo treba riešiť fungovanie pohotovostí, aby neboli ohrozené denné ambulancie,
- kedy ísť na pohotovosť a kedy na urgent.
Kritická situácia je aj v Martine. Na detskej pohotovosti na Mudroňovej ulici podali k 1. júlu výpovede takmer všetci lekári. Pacienti to zatiaľ nepocítia. Aktuálne detským lekárom plynú výpovedné lehoty a po nich budú musieť do služieb nastúpiť povinne.
No výpovede nás dobehnú na jeseň, keď ambulantným pohotovostiam reálne hrozí zánik.
Rozhodne ministerstvo
O eskalujúcej situácii informovala žilinská župa počas posledného zastupiteľstva.
„Aktuálne sa situácia začala ešte turbulentnejšie vyvíjať. Z ambulantných pohotovostí nám pediatri hromadne dávajú výpovede. V Martine 14 z 15 lekárov,“ oznámila riaditeľka odboru zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja Silvia Pekarčíková.
Zlá situácia je aj na Liptove, kde 12 z 13 pediatrov vypovedalo zmluvy na mikulášskej detskej pohotovosti a šiesti z ôsmich lekárov v Ružomberku. Výpovede evidujú aj na Orave a Kysuciach.
Ambulantnú pohotovostnú službu (APS) má na starosti organizátor, ktorý má s ambulantnými lekármi podpísané zmluvy. Ten aj zostavuje rozpis služieb, v ktorých sa pediatri striedajú. Na pohotovosti slúžia počas pracovných dní od 16:00 do 22:00 a počas víkendov už od siedmej rána. A čím menej je lekárov na pohotovosti, tým viac služieb im vychádza.

APS v Martine zabezpečuje privátny poskytovateľ, do jeho spádovej oblasti patria oba turčianske okresy, Martin aj Turčianske Teplice.
A hoci väčšina lekárov dala z tunajšej detskej pohotovosti výpoveď, do služby budú musieť nastúpiť. Prikazuje im to zákon. Rozdiel nastane v tom, že služby bude rozpisovať župa.
„Akonáhle nebude organizátor schopný zabezpečiť rozpis služieb, budeme ho zabezpečovať my, vyšší územný celok, na základe našej matice, ktorú máme dlhodobo zabehnutú,” vysvetlila ďalší postup Pekarčíková.
Pacienti tak v praxi zmenu nepocítia. Ale len určitý čas. Následne prejde loptička na stranu ministerstva zdravotníctva, ktoré môže odobrať povolenie na prevádzku pohotovosti.