MARTIN. O zveľadenie predzáhradiek pri bytovkách sa môže postarať každý občan, ktorému záleží na svojom okolí. V snahe podporiť takýchto obyvateľov vydalo mesto manuál s odporúčaniami, ako tieto verejné priestory skrášľovať.
„V manuáli predzáhradiek pri bytových domoch nájdu stručné informácie o tom, čo to vlastne predzáhradka je a ako by mala vyzerať. Máme prichystané odporúčania a iné spôsoby, ako im pomôcť podľa dohody,“ hovorí primátor mesta Martin Ján Danko.

Ako ďalej dodáva, v Martine je množstvo aktívnych obyvateľov, ktorí neváhajú priložiť ruku k dielu. Práve tých chcú podporiť a inšpirovať.
Potrebný súhlas mesta
Predzáhradka je súčasťou verejného priestranstva a začína sa už pri fasádach bytových domov. Ide o zelený pás z jednej alebo aj z obidvoch strán, najmä pri hlavných vchodoch do bytových domov.
V článku sa dozviete:
- Ako majú postupovať Martičania, ktorí si chcú upraviť predzáhradku,
- ktoré druhy rastlín smú a nesmú vysádzať,
- aký tvar má mať predzáhradka,
- aké prvky v nej nie sú dovolené.
Svojpomocne si skrášliť, upraviť a udržiavať tieto priestory môžu občianske združenia alebo iniciatívni občania. Najskôr však potrebujú získať súhlasné stanovisko mesta.
Samotná úprava predzáhradky si totiž vyžaduje súhlas majiteľa pozemku, ktorým je vo väčšine prípadov mesto Martin.
„Samozrejme, sme veľmi radi, že Martinčania majú záujem o výsadbu predzáhradiek a vôbec im to nechceme komplikovať. Práve naopak. Vďaka konzultácii o výsadbe vyriešime vlastnícke vzťahy a získame možnosť podporiť výsadbu aj fyzicky – či už sadenicami, alebo inou formou, na ktorej sa vzájomne dohodneme,“ spresňuje martinský viceprimátor Adam Žilák.

Manuál je výsledkom práce skupiny Zelená pre Martin, ktorú viedol práve zástupca primátora spolu s poslankyňou Marcelou Balošákovou. Ako teda majú ľudia postupovať ešte predtým, než sa pustia do zveľadenia priestorov okolo bytových domov?