TURIEC. Pri súčasnej klimatickej kríze je dôležité udržať v krajine vodu.
„Ako špongia fungujú lokality s prirodzeným výskytom rašelinísk, o ktoré je potrebné sa trvale starať, aby prirodzene nezanikli,“ informuje Národný park Veľká Fatra na sociálnej sieti.
Preto sa pustili do špeciálnej kosby na Rakšianskych rašeliniskách.
Ostrovy biodiverzity
Rašeliniská, známe aj pod názvom mokrade, majú oproti bežnej pôde veľkú vodnú kapacitu.
Pomocou neustáleho výparu vody trvalo ochladzujú svoje bezprostredné okolie. Rašeliniská tak tvoria prirodzenú zásobáreň vody s pomalým odtokom.
V článku sa dozviete:
- prečo si rašeliniská vyžadujú špeciálnu starostlivosť,
- aký význam majú pre človeka a svoje okolie,
- čo hrozí pri ich zániku.
„Regionálne, rádovo desiatky kilometrov štvorcových, majú význam pri možných väčších zrážkových pomeroch, keď môžu pribrzdiť odtok vody pri povodni a tak ochrániť územie v smere toku pod nimi,“ vysvetľuje pre MY Turiec botanik Marek Sádovský.
Okrem toho sú rašeliniská podľa odborníka doslova ostrovmi špecifickej biodiverzity. To znamená, že sa v ich prostredí môžu presadiť konkurenčne slabšie druhy rastlín a živočíchov, ktoré v okolitých biotopoch nemajú možnosť trvalejšie prežívať.
Vytláča ich konkurencia
„Rašeliniská sa vyskytujú na lokalitách, kde sa pred mnohými tisícmi rokov začala vo veľkom množstve hromadiť rastlinná biomasa a zároveň sa pod vplyvom nedostatku kyslíka nerozkladala, alebo sa rozkladala iba čiastočne a ostala akoby zakonzervovaná,“ objasňuje ďalej botanik.
Ako dopĺňa, hromadenie sa v súčasnosti deje iba na malých plochách. Po okrajoch týchto lokalít zároveň dochádza k rozkladu rašeliny, kde sa lepšie darí iným druhom ako rašeliniskovým, a tieto ich ako konkurenčne silnejšie vytláčajú.