NECPALY. Údajne najstaršia turčianska stavba, kaštieľ v turistickej lokalite, tesne pod lesom v hornej časti obce, sa predáva za 378-tisíc eur.
Okrem pozemku veľkého 1,7 hektára s obytnou plochou 1250 metrov štvorcových vrátane tajných chodieb je v ponuke aj s hrobmi bývalých majiteľov. Na jednom z náhrobných kameňov za kaštieľom vidieť meno Benjamina Franklina.
„Hroby sú súčasťou predaja, chodia ich navštevovať potomkovia z Ružomberka a Liptovského Mikuláša. Tí predávali i vedľajší kaštieľ, ktorý si zreštituovali. Dohodli sme sa, že s novým majiteľom budeme ohľadom hrobov diskutovať,“ približuje realitná maklérka spoločnosti RE/MAX Dáša Lisá s tým, že rodine buď umožní občasný prístup k hrobom, alebo prípadne zabezpečia ich premiestnenie.
„Dúfam, že nech sa stane vlastníkom ktokoľvek, bude rozumný a vyjde v ústrety.“
Rodina v obci prosperovala
Benjamín Franklin podľa slov miestneho znalca histórie Roberta Škulu v kaštieli prežil celý svoj život.
„Dnes nevieme potvrdiť to, čo sa podávalo v Necpaloch ústnym podaním celé desaťročia. A to, že Benjamín Franklin bol potomkom amerického vynálezcu a štátnika Benjamina Franklina. O tom, že sa chlapček skutočne narodil 4. júla 1835 v Paríži Ellen Hanbury Franklinovej, zatiaľ nikto nenašiel žiaden záznam,“ vysvetľuje.

Ako konštatuje, otcom Benjamína Franklina bol Dionýz Justh, po ktorom Benjamín pomenoval svojho syna Dionýza.
„Napriek nejasnostiam v rodokmeni, Dionýz Franklin (podobne ako neskôr jeho syn Július) bol obrazom amerického Benjamina Franklina v praxi. Začal v Necpaloch veľmi intenzívne podnikať,“ popisuje Škula s tým, že už na začiatku 20. storočia bola v obci elektrina, využívali ju na rôzne veci.
Dionýz vymyslel napríklad navijak, ktorý bol na jednom konci poľa. Na druhom stálo päť pluhov a navijak ich dokázal všetky ťahať naraz. Založil údajne i továreň na výrobu látok v Slovenskom Pravne.
„Spomínali ho aj v tej súvislosti, že keď niekto vyhorel, dokázal mu postaviť dom bez nároku na odmenu,“ podotýka.