SKLABIŇA. Na miestnom cintoríne v Sklabini sa v sobotu 19. augusta už tradične stretli občania a hostia na pietnej spomienke a kladení vencov pri pamätníku SNP a hroboch občanov, ktorých za účasť v SNP zamordovali v Martine na Bukovinách členovia SS komanda a Hlinkovej gardy.
Stretnutie pokračovalo spomienkou na historicky významnom mieste pri dome bratov Samčíkovcov, kde sa 21. augusta v roku 1944 za účasti niekoľko stovák miestnych občanov, občianskych aktivistov a partizánov uskutočnilo stretnutie, na ktorom predseda Revolučného národného výboru v Sklabini Juraj Majerčík vyhlásil obnovenie predvojnovej Československej republiky a obec Sklabiňu za prvé oslobodené územie v obnovenej Čsl. republike.
Tento akt mal veľký význam pre náš národ z hľadiska povojnového štátoprávneho usporiadania Čechov a Slovákov a ich zaradenie medzi víťazné mocnosti po druhej svetovej vojne.
Zároveň bol impulzom a vyjadrením celospoločenskej podpory vojakov a partizánov pre ich ozbrojené vystúpenie voči vtedajšiemu klérofašistickému režimu.

Potom sa prítomní presunuli na miestnu strelnicu, kde predseda Oblastného výboru SZPB v Martine plk. v z. Peter Mojtek odovzdal obci Sklabiňa a jej občanom prostredníctvom starostky Anny Silvestrovej tri knižné publikácie, ktoré sa priamo dotýkajú histórie obce aj celého regiónu Turca v období tridsiatych a štyridsiatych rokov minulého storočia.
Spomienky mladého chlapca v nemeckom zajatí
Osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o ich vydanie, odovzdal „Pamätný spis“ s ich podpismi na podporu historického povedomia občanov Sklabine. Ide o knihu Tváre histórie; Sklabiňa, Martin, Turiec, obec a región v spomienkach Ondreja Kučeru, ktorý už ako chlapec svojimi sotva 16-ročnými očami vnímal a prežíval obdobie eufórie a nadšenia v čase príprav SNP v obci a nakoniec prežil aj represálie okupantov po potlačení povstania.
Mladý Ondrej opísal aj svoje odvlečenie spolu s ostatnými chlapmi z obce na gestapo v Martine, kopanie hrobov pre popravených občanov Turca na Bukovinách v Martine a po odvlečení ostatných Sklabinčanov do nemeckého zajatia, bombardovanie Drážďan a ťažkú anabázu ich návratu domov v lete roku 1945.
Členovia SZPB v Sklabini sa zaslúžili aj o vydanie kópií pre obec nesmierne vzácnych dokumentov, ktorými sú „Kronika obce Sklabiňa z rokov 1944 – 1945“ z pera kronikára Jána Keveša, a „Pamätnej knihy obce Sklabiňa – kroniky od roku 1933 do roku 1947,“ ktorú napísali miestny učiteľ Ladislav Zelienka a Ján Keveš.
Udalosti, ktoré treba pripomínať
Predseda oblastného výboru SZPB aj starostka obce ocenili, že tieto knihy uzreli svetlo sveta bez mimoriadnych nárokov na rozpočet obce a stali sa v duchu hesla „Nepýtaj sa, čo pre teba urobí obec, ale čo ty urobíš pre obec“, autentickými dokumentmi pre zachovanie historického dedičstva obce Sklabiňa.
Po príhovoroch hostí bola na záver oficiálnej časti osláv zapálená partizánska vatra. Už odpoludnia bol pre deti pripravený športovo-branný program spojený so streleckou súťažou z airsoftových zbraní, futbalom a loptovými hrami.
Po oficiálnej časti sa v priestore strelnice uskutočnilo stretnutie občanov a hostí na ľudovej veselici s kapelou DADA.

Na oslave sa zúčastnila delegácia Oblastného výboru Zväzu bojovníkov za slobodu zo Vsetína z Českej republiky, delegácie obl. výborov SZPB v Martine a v Liptovskom Mikuláši, delegácia ZO SZPB v Rajci a účastníci zájazdu – členovia ZO SZPB Stará Kremnička z okresu Žiar nad Hronom.
Všetci prítomní sa zhodli v tom, že takéto zhromaždenia treba organizovať aj do budúcnosti aj preto, lebo je dôležité, aby históriu svojho národa spoznalo čo najviac najmä našich mladých spoluobčanov a aby sa podobné udalosti stali aj výzvou pre politikov a ich snahu o udržanie mieru nielen u nás, ale aj na celom svete.
Autor: Igor Kovačka