MARTIN. Na sklonku života stvárnil postavu v oscarovom filme Obchod na korze. Ešte predtým si Martin Hollý st. vybudoval meno popredného režiséra martinského divadla.

Umelecké vlohy pritom majú v rodine naprieč generáciami. Jeho syn sa stal známym filmovým režisérom a vnučka zas navrhuje kostýmy pre významné české filmy, obliekla napríklad aj hercov v Pelíškoch.
Aj to sa mohli dozvedieť návštevníci hudobno-literárneho večera pod názvom Všetci Hollí, ktorý sa konal v predposledný septembrový utorok v divadelnom klube Brept.
Chcú budovať mosty
Išlo pritom o otvárací večer projektu Dva národy – jeden Dom. Ten pozostáva zo štyroch komorných koncertných večerov, ktoré venujú významným kultúrnym medzníkom, pamiatkam či osobnostiam českej kultúry so vzťahom k mestu Martin a so vzťahom k Slovenskému komornému divadlu.
„Projektom chceme budovať akési „neviditeľné mosty“, ktoré Čechov a Slovákov spájajú, a ponúkať možnosť získať zaujímavé, často i zabudnuté, poznatky o stopách českej kultúry a česko-slovenskej vzájomnosti v regióne Turiec,“ približuje Monika Ondrušová, manažérka pre projekty a PR Slovenského komorného divadla Martin (SKD).
Ako dodáva, chcú vzbudzovať záujem o kultúru národa, s ktorým nás už navždy spája spoločná história.
Prvý koncert Všetci Hollí venovali režisérovi a hercovi Martinovi Hollému st. Medzi jeho najvýznamnejšie inscenácie v martinskom divadle patrí Geľo Sebechlebský, veselohra z pera režisérovho otca.
„Slovenskej klasike ostal verný aj pri svojich pohostinských réžiách v pražských divadlách. Okrem Geľa to boli ešte Ženský zákon a Kubo. Najvýraznejším činom na sklonku jeho umeleckej kariéry bolo stvárnenie postavy Imra Kuchára v oscarovom filme Obchod na korze slovensko-českej režijnej dvojice Kadár – Klos,“ dopĺňa mozaiku jeho života Ondrušová.
Umenie je u nich dedičné
Umelecké nadanie pritom majú v rodine. „Tento svojho času popredný režisér martinského divadla je len jedným z členov významného umeleckého česko-slovenského rodinného klanu Hollých,“ uvádza Monika Ondrušová s tým, že jeho otec Jozef Hollý bol evanjelický farár a dramatik a sestra Elena Holéczyová významná čipkárka, výtvarníčka, folkloristka a divadelníčka.
Jeho syn Martin Hollý je známy filmový režisér, synovec Josef Abrhám vynikajúci herec a vnučka Katarína Hollá sa stala filmovou i divadelnou scénickou a kostýmovou výtvarníčkou.
Práve poslednú menovanú z rodinného klanu, ktorá navrhuje kostýmy pre film aj divadlo, účastníkom večera priblížil profesor Jozef Ciller.

„Zo slovenských tvorcov najčastejšie spolupracuje s režisérmi Ondrejom Spišákom a Michalom Vajdičkom. Navrhla kostýmy k významným českým filmom ako napríklad Kolja, Pelíšky, Pupendo, so svojím otcom spolupracovala na televíznom filme Zámek v Čechách,“ vymenúva Ondrušová úspechy Kataríny Hollej. Tá je tiež stálou spolupracovníčkou filmového režiséra Martina Šulíka, ktorý natočil Krajinku, Cigána či Tlmočníka.
Večer Všetci Hollí, pod režijnou taktovkou Pavla Viechu, pripravili Zuzana Rohoňová, Nadežda Vladařová, Matej Babej, Miro Dacho a Michal Tlacháč.
„V stredu 18. októbra o 18:30 hodine sa v Brepte uskutoční už druhý hudobný večer s názvom Sežrals všechen utrejch z trámu. Zdechni! v réžii Davida Vyhnánka, ktorý bude venovaný uvedeniu hry Mariša v Slovenskom spevokole,“ avizuje Monika Ondrušová ďalšiu umeleckú akciu, v ktorej sa predstavia Michal Gazdík, František Výrostko, Barbora Palčíková, Tomáš Grega a Miro Dacho.
Projekt Dva národy – jeden Dom II. je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.
