MARTIN. Viacerých Martinčanov mohla uplynulý víkend prekvapiť v centre mesta húkajúca sanitka s množstvom osôb v bielych skafandroch s plynovými maskami.
Plochu pred obchodným centrom vzápätí zaplnili záchranári a desiatky mladých v reflexných vestách.
Budúci lekári a zdravotné sestry mali to, čo sa naučili počas štúdia, zužitkovať v praxi. Povolali ich totiž ku zraneným po chemickom útoku.

Išlo zároveň o prvú disciplínu medzinárodnej súťaže Medgames 2023.
Teória v praxi
Súťaž je určená pre študentov medicíny a ošetrovateľstva. V Martine sa konal v poradí už ôsmy ročník.
„Súťaže sa zúčastnilo celkovo 97 študentov. Devätnásť tímov bolo v kategórii všeobecné lekárstvo a 20 tímov vytvorili študenti ošetrovateľstva,“ priblížila organizátorka súťaže a študentka Jesseniovej lekárskej fakulty (JLK) UK v Martine Nina Uhliariková.
Na MedGames 2023 súťažili študenti medicíny zo všetkých lekárskych fakúlt na Slovensku spolu so zahraničnými študentmi martinskej fakulty, doplnila Zuzana Marčeková z marketingového oddelenia Univerzitnej nemocnici Marin.
Tímy budúcich sestier tvorili študenti fakúlt ošetrovateľstva prevažne z iných regiónov Slovenska.
„Cieľom podujatia je naučené teoretické znalosti študentov využiť v praxi a pomôcť budúcim lekárom a sestrám v ich budúcej práci. Súťažné úlohy boli zamerané hlavne na praktické zručnosti a znalosti,“ uviedla Nina Uhliariková.

Ako ďalej dodala, študenti sa vďaka súťaži majú naučiť lepšej komunikácii s pacientmi aj práci v kolektíve.
V obidvoch kategóriách boli najúspešnejší študenti práve martinskej fakulty. Spomedzi medikov sa ako prvý umiestnil tím medikov Triolade, v ktorom súťažili Michaela Muchová, Silvia Balogačová a Paulína Martináková.
V kategórii ošetrovateľstva vyhral tím Slovak nurses v zložení Niny Šimičákovej a Kristíny Markovej.
Samotnej súťaži predchádzal praktický workshop na JLF UK. Budúci lekári a sestry si počas neho mohli vyskúšať prácu s rôznymi medicínskymi prístrojmi aj techniky z ošetrovateľstva.
„Workshopy sme pripravili tak, aby korešpondovali so súťažnými úlohami,“ doplnila ďalšia z organizátorov, medička Laura Fedorková.
Súťažili priamo v nemocnici
V piatok podvečer stáli súťažiaci pred prvou úlohou. Odohralo sa pred nimi hromadné nešťastie, simulovaný chemický útok. Zúčastnili sa ho všetky záchranné zložky, polícia, hasiči, záchranári a vojaci.
V sobotu sa súťažiaci presunuli do autentických priestorov Univerzitnej nemocnice Martin. Ambulancií aj operačných sál. „Súťažné úlohy pripravili lekári a sestry z jednotlivých kliník, ktorí boli zároveň rozhodcami,“ doplnila Marčeková.

„Pripravili sme množstvo klinických úloh, kde si mohli preveriť svoje zručnosti, museli pracovať v tímoch, čo je veľmi dôležité, a mysleli sme aj psychologickú stránku a na komunikáciu, lekár - pacient a sestra - pacient,“ priblížil lekár UNM a člen organizačného tímu Matej Súkeník.
Aj pri príprave úloh pre študentov ošetrovateľstva sa organizátori zameriavali najmä na interdisciplinárnu spoluprácu. „Táto súťaž by chcela ukázať, že aj Slovensko disponuje kvalitným výučbovým vybavením ako aj kvalitným vzdelávaním,“ uzavrela Zuzana Marčeková.