Turčianska knižnica podáva pomocnú ruku aj deťom s poruchami učenia

Pustili sa do tradičných aj netradičných projektov.

Turčianska knižnica v Martine zapája do svojich aktivít aj deti. Turčianska knižnica v Martine zapája do svojich aktivít aj deti. (Zdroj: archív TKS)

MARTIN. Turčianska knižnica patrí medzi knižnice, ktoré sa snažia nielen o realizáciu tradičných projektov, ktoré sú overené, pravidelne sa každý rok opakujú, používatelia sa na ne už v predstihu tešia, ale tiež skúša niečo nové. To, čo tu ešte nebolo, to čo neskúsila žiadna knižnica pred ňou.

Prečítajte si tiež undefined Čítajte 

Tak to bolo aj v prípade projektu s názvom “Medzi riadkami”. Mottom projektu je: „Sme iní, ale patríme sem“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Otvorené dvere pre deti s poruchami učenia

Ciele projektu je možné rozdeliť na primárne a sekundárne. V rámci primárnych cieľov šlo o vytvorenie spolupráce knižnice so špeciálnymi pedagógmi a rodičmi detí s vývinovými poruchami učenia, tak aby sa rodičia naučili ako prekonať nielen prvotný šok po diagnostikovaní ich dieťaťa, ale tiež aj prekonať ťažkosti spojené s učením sa. Je dôležité vedieť, že aj deti s poruchami učenia môžu dosiahnuť vynikajúce výsledky, avšak je nevyhnutná pomoc rodičov.

SkryťVypnúť reklamu

Sekundárnym cieľom bolo zvýšenie gramotnosti knihovníkov v oblasti práce s detským používateľom a spracovania vhodných dokumentov tak, aby ich bolo možné v knižnici ľahko nájsť, avšak aby boli súčasťou knižničného fondu.

Na začiatku bola len chuť a vôľa pomôcť rodičom, ktorí sa často nevedia vyrovnať s informáciou o tom, že ich dieťa má dyslexiu, dysgrafiu, dyskalkúliu, atď. Keď hlavnú myšlienku projektu odobrila aj špeciálna pedagogička Adriana Bočková, ktorá je zároveň odborným garantom projektu, bolo zrejmé, že knižnica sa rozhodla správne.

V rámci projektu boli naplánované 3 stretnutia. Na prvom stretnutí sa stretli so špeciálnou pedagogičkou knihovníci. Ku knihovníkom Turčianskej knižnice sa pridali kolegovia z Krajskej knižnice v Žiline a Kysuckej knižnice v Čadci. Knihovníčky a knihovníci sa dozvedeli, ako dieťa s poruchou učenia vníma text a obrázky v knihe. Sami na sebe si vyskúšali, aké ťažké je čítanie textu, s niektorou z porúch učenia.

SkryťVypnúť reklamu
Z regiónu undefined Čítajte 

Dozvedeli sa, prečo majú deti (vo všeobecnosti) rady komiksy, že nie každá obrázková kniha je pre takéto deti vhodná a na základe čoho je možné rozhodnúť, že kniha je určená aj deťom s vývinovými poruchami učenia. Stretnutia sa zúčastnilo spolu 15 knihovníkov. Zároveň sa knihovníci dohodli, ako budú knižky spracované, aby ich bolo možné ľahko a jednoducho nájsť na knižničných regáloch a v online katalógoch.

Druhé stretnutie bolo určené deťom s vývinovými poruchami učenia a ich rodičom, s ktorými sa v prostredí knižnice opäť stretla špeciálna pedagogička pani Adriana Bočková. Pri spoločnej práci si spolu vyskúšali, ako na nich môže pôsobiť hudba (muzikoterapia), rodičia sa vrátili do detstva a na moment boli “v koži” svojho dieťaťa, a taktiež sa naučili ako nacvičovať a zlepšovať zručnosti svojich detí. Pracovali s pracovnými listami, ktoré boli pre nich špeciálne pripravené pani špeciálnou pedagogičkou. Tento pracovný zošit je v Turčianskej knižnici všetkým k dispozícii. Taktiež v ňom je možné nájsť zoznam vhodnej literatúry pre deti s vývinovými poruchami učenia.

SkryťVypnúť reklamu

Na poslednom treťom stretnutí sa zišli deti a ich rodičia, knihovníci a špeciálna pedagogička pani Bočková. Knihovníci Turčianskej knižnice si sami v praxi vyskúšali, že deti s vývinovými poruchami učenia sú medzi nami, chcú chodiť do knižnice a chcú aj čítať. Možno nie tak rýchlo ako iné deti, avšak ak im je podaná pomocná ruka určite to zvládnu. Spolu s rodičmi, ktorých sa do projektu zapojilo 32, si knihovníci ujasnili, čo je pre obidve strany dôležité vedieť, aby detskému používateľovi bola odporúčaná vhodná kniha a aj ako ju ľahko nájsť, keďže do knižničného fondu Turčianskej knižnice ročne pribudne viac ako 700 kníh pre deti a mládež.

Ktoré knihy sa čítajú ľahšie? Ktoré z nich sú pre deti s vývinovými poruchami učenia vhodné a prečo? Ako ich v tom množstve kníh je možné nájsť? To boli otázky, na ktoré sa hľadali v projekte odpovede. Či sa to podarilo, ukáže až čas. Viac ako 32 detí a ich rodičov sa dozvedelo, že majú dvere Turčianskej knižnice v Martine vždy otvorené.

Besedy so spisovateľmi

Naopak jedným z tradičných podujatí pripravených Turčianskou knižnicou je projekt s názvom “Tvorcovia kníh medzi deťmi a mládežou” , ktorý sa podarilo zrealizovať už 16-ty krát. Projekt je určený deťom a mládeži, ktorí majú príležitosť stretnúť “ozajstného” spisovateľa. Od júna do októbra 2023 prebehlo 8 besied, na ktorých sa zúčastnili deti zo základných a stredných škôl Turca.

Prvé besedy sa uskutočnili v centrálnej budove Turčianskej knižnice v júni a netradične bola na spoluprácu oslovená nielen spisovateľka, ale zároveň aj režisérka a fotografka Miriam Petráňová. Detským čitateľom predstavila svoju novú knihu s ekologickou témou – Listy mame. Pani spisovateľka prekvapila decká mnohými neznámymi a zaujímavými faktami zo sveta vesmíru, geografie a oceánografie. Rovnako v júni sa so žiakmi 4. ročníka ZŠ stretol aj spisovateľ Stanislav Repaský, ktorý im predstavil svoje dobrodružno-fantazijné príbehy a prezradil, ako sa v jeho hlave zrodili nápady na písanie a kde všade môžu deti nájsť inšpiráciu na vlastné tvorenie.

Autorka Hedviga Gutierrez okrem ilustrovania aj píše. Jej prvá kniha nesie názov Plecháč Bob, ktorú žiakom ZŠ predstavila a následne si spoločne v rámci tvorivých dielní žiaci vyrábali tzv. analógovú vysielačku, ktorou si telefonovali správy v priestoroch knižnice.

Môže Vás zaujať undefined Čítajte 

Poslednou autorkou, ktorá sa predstavila v centrálnej budove knižnice, bola pani spisovateľka Andrea Gregušová . Cez hlavného hrdinu, vodníka Vincenta, ktorý chcel chrániť vodu, aby našiel stratenú vzácnu knihu, sa žiaci dostali k diskusii o tom, akými spôsobmi sa dá šetriť vodou.

V septembri projekt pokračoval stretnutím spisovateľa Igora Váleka so žiakmi prvého stupňa ZŠ Aurela Stodolu priamo na pobočke Záturčie. Pán spisovateľ je známy najmä svojimi knihami o povestiach. Deťom objasnil, aký je rozdiel medzi rozprávkou a povesťou a prečo sa venuje najradšej téme vody a s ňou súvisiacimi povesťami. Žiaci druhého stupňa ZŠ sa stretli s vedeckým publicistom a spisovateľom Dušanom Valentom. Okrem iného sa žiaci dozvedeli, že už v dobe bronzovej sa varilo a pilo pivo a pri tejto príležitosti sa stretávalo množstvo ľudí.

Na pobočke Ľadoveň sa v rámci projektu výtvarne tvorilo a ilustrovalo. Mladá autorka komiksov Zuzana Jančová spolu so sestrou Ivanou priniesli ukázať komiksových superhrdinov, ktorí nie-len čitateľov bavia, ale riešia i aktuálne spoločenské témy. Žiaci gymnázia si vyskúšali takýto komiks aj sami vytvoriť.

Posledná beseda sa konala na pobočke Sever, na ktorej skvelý ilustrátor Miroslav Regitko nielen ukázal žiakom, ako sa dá hravo a vtipne ilustrovať knižka, no ukázal aj to, že obdarovať niekoho je príjemný pocit. A tak jesenní škriatkovia, ktorých nakreslil pán Regitko priamo pred očami žiakov, ostali v knižnici.

Obidva projekty boli podporené z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia a ich realizácia prebiehala ako v centrálnej budove Turčianskej knižnice, tak aj v jej všetkých pobočkách.

Návrat do normálu

A čo sa nám v roku 2023 ešte podarilo? A čo možno ešte stihneme do konca?

V roku 2023 sme už takmer zabudli na dva predchádzajúce roky, ktoré činnosť knižnice značne obmedzovali. Dalo by sa povedať, že sa Turčianska knižnica opäť dostáva “do normálu”.

Okrem už spomenutých dvoch projektov sa v knižnici v priebehu roka realizovalo veľké množstvo podujatí určených nielen pre všetky vekové kategórie, ale doslova pre všetkých. Už tretí rok sa snažíme byť knižnicou otvorenou a postupne odstraňovať bariéry, ktoré používateľom a návštevníkom obmedzovali viac alebo menej používateľský komfort.

K tradičným podujatiam, ktoré knižnica pripravuje pre širokú verejnosť, patria tvorivé dielne pre dospelých. Tento rok mohli účastníci zvládnuť základy háčkovania, vyrobiť si mydlové srdiečka, záložky do knihy, veľkonočné ozdoby, alebo sa dozvedieť ako správne pracovať s letničkami. Veľmi populárne sú tvorivé dielne s našou dobrovoľníčkou, pani Ivetou Jesenskou, ktorá našich čitateľov učí základy techniky akvarel.

Napísali sme tiež undefined Čítajte 

Nemalo by sa zabúdať Popoludnia s hudbou, teda portréty najväčších hudobných skladateľov, ktoré sa stávajú čoraz viac obľúbenými v radoch verejnosti a organizujeme ich aj v spolupráci s Centrom pomoci Ligy proti rakovine.

Turčianska knižnica sa tiež zapojila do medzinárodného projektu “Noc s Andersenom”, ktorý sa organizuje pri príležitosti výročia narodenia slávneho dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Deti vo veku od 8 do 12 rokov tak mohli zažiť rozprávkovú noc v knižnici.

Keďže knižnica je aj priestor na vzdelávanie, mohli používatelia knižnice bezplatne navštevovať jazykové kurzy ruského jazyka ( v prvom polroku) a anglického jazyka pre seniorov. Aby naši používatelia vedeli, čo sú dezinformácie a hoaxy a naučili sa ich v spleti informácií rozpoznať, pravidelne sme v tejto oblasti vzdelávali najzraniteľnejšie skupiny, t.j. deti a seniorov. Keďže Turčianska knižnica nechce zaostávať v žiadnom smere, vzdelávali sa aj knihovníci, a to v oblasti kritického myslenia, marketingu knižníc, využitia umelej inteligencie (AI - artificial intelligence), prácu s micro:bitmi a pripravujúe sa na zvládnutie 3D tlače.

Neodmysliteľnou súčasťou knižnice sú inštalácie výstav diel amatérskych výtvarníkov. Počas leta prebiehali v priestoroch knižnice prázdninové aktivity pre deti školského aj predškolského veku a zároveň všetky deti mohli stráviť čas na interaktívnej putovnej výstave, ktorú mala knižnica zapožičanú z medzinárodného domu umenia BIBIANA.

Druhý rok sa stala naša Burza kníh súčasťou divadelného festivalu Dotyky a spojenia a tak sa mohli knihy, časopisy a platne dostať k väčšiemu počtu záujemcov. Taktiež sa po rokoch do knižnice vrátila aj obľúbená burza LP platní.

Ako už bolo spomenuté Turčianska knižnica chce byť otvorenou knižnicou pre všetkých aj pre tých, ktorí to v živote majú o niečo ťažšie. Tešíme sa, že priestory knižnice navštevujú a využívajú pre svoje aktivity členovia združení Liga proti rakovine, Liga za duševné zdravie, klienti 3 Domovov sociálnych služieb MÉTA, žiačky a žiaci Špeciálnej základnej školy Martin, členovia Slovenskej únie proti osteoporóze-pobočka Martin a klienti denného stacionáru UNM. ,...

A čo ešte? Pri návšteve knižnice by si používatelia a návštevníci mohli všimnúť nové kávovary, v ktorých sa dá pripraviť aj čaj. Orientáciu v priestore by im mohlo uľahčiť nové značenie, ktoré bude do konca roka ešte doplnené o popisky v Braillovom písme a vodiace farebné línie. Postupne sa zlepšuje technické vybavenie knižnice (jednoduché skenovacie zariadenia, nové počítače na pobočke Ľadoveň, nové notebooky, nové dataprojektory na pobočky).

Z regiónu undefined Čítajte 

Podarila sa rekonštrukcia vstupných dverí do administratívnej budovy a prerábka toaliet v tejto časti budovy a hlavne, po viac ako roku už funguje výťah.

V neposlednom rade by sa nemalo zabudnúť, že sa Turčianska knižnica stále snaží obnovovať svoj knižničný fond novými titulmi zo všetkých oblastí.

A na čo sa môžu všetci tešiť? V roku 2023 Turčianska knižnica zrealizovala architektonickú súťaž s názvom “Modernizácia oddelenia náučnej literatúry v Turčianskej knižnici”. Ak sa všetko podarí, urobí knižnica obrovský krok smerom ku knižniciam 21. storočia.

Toto všetko sa podarilo aj vďaka projektom. Ďakujeme svojmu zriaďovateľovi Žilinskému samosprávnemu kraju / odboru kultúry, mestu Martin, Fondu na podporu umenia, Ministerstvu kultúry. Ďakujeme tým, ktorí nás nezištne podporujú spoločnosť Möbelix, Zdenka Lacková, s.r.o., Česká sporitelna, a.s.

Alžbeta Martinická, riaditeľka TKS

Autor: Alžbera Martinická

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 121
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 892
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 574
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 466
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 971
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 606
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 206
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 800
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 073
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 087
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 42 761
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 458
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 056
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 168
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 14 488
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 604
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Petra Kusá s trénerom Pavlom Zemkom.

Chodkyňa Peter Kusá si vybojovala miestenku na juniorské ME, zároveň si vylepšila osobný rekord.


Janka Palček.

Martinčanka má klientov z celého sveta.


Monika Maruňáková 1
Výstava Hin amen muzeum!/Máme múzeum! mapuje dve desaťročia činnosti Múzea kultúry Rómov na Slovensku.

Podujatie je pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov.


Adriana Daneková
Fanúšikov opäť čaká cez víkend zaujímavá zápasová porcia.

Fomat v sobotu privíta ďalšieho exligistu, na šláger víkendu sa môžu tešiť v Belej, v Kláštore sa hrať nebude.


  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 073
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 087
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 42 761
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 458
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 056
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 168
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 14 488
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 604
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?