SKLABINSKÝ PODZÁMOK. Národné lesnícke centrum – Centrum transferu poznatkov a lesnej pedagogiky (NLC – CTPLP) Zvolen v rámci projektu LESU ZDAR! – lesná pedagogika pre stredné školy organizovalo stretnutie študentiek 3. ročníka Strednej pedagogickej školy Turčianske Teplice.
V spolupráci so štátnym podnikom LESY SR, LS Martin sa v Kantorskej doline pri Sklabinskom Podzámku stretlo 22 študentiek s lesníkmi, aby im v rámci pokračovania projektu – 2. deň s lesníkom predstavili prácu lesníka v reálnom prostredí lesa, o ktorý sa stará.

Zámerom bolo aj umožniť im vyskúšať si niektoré lesnícke činnosti a vybrané technické činnosti pod dohľadom garanta projektu Dariny Výbohovej.
Neviditeľná práca
V upršaný piatok, ktorý by väčšina ľudí definovala ako nepriaznivé počasie, sa stretli študentky Strednej pedagogickej školy Turčianske Teplice. Bola to vybraná škola, ktorá mala možnosť zažiť na vlastné oči tú „neviditeľnú prácu lesníka“, vďaka ktorej si môžeme užívať všetky dary prírody, medzi ktoré patrí nielen drevo, ale hlavne životne dôležitý kyslík či voda alebo v neposlednom rade rekreácia a oddych.
V úvode zazneli slovenské poľovnícke signály v podaní Erika Hirschnera z NLC, ktoré celú akciu otvorili.
Nasledoval príhovor Mariána Tarabu, taktiež z NLC, ktorý všetkým zúčastneným v skratke odprezentoval históriu lesníckych činností a s pohľadom do neba a úsmevom na perách poznamenal:

„Lesník nepozná zlé počasie, len zlé oblečenie.“ Ako posledný dostal slovo zástupca štátneho podniku LESY SR Ladislav Bihári, ktorý oboznámil všetkých zúčastnených s priebehom dňa a činnosťami, ktoré budú vykonávať.
Stromy merali aj sadili
Pred „ťažkou“ prácou sa študentky posilnili „drevorubačskými raňajkami“ a smelo v pršiplášťoch vykročili za zážitkami do lesa. Lesník Tomáš Hatala oznámil, že sa idú sadiť stromy, a po názornej ukážke „ako na to“ sa dievčatá presunuli cez potok na holinu – nezalesnenú plochu.
Zistili, čo všetko obnáša zasadenie jedného stromčeka a po diskusii s lesníkom sa dozvedeli, že lesný robotník alebo robotníčka v priemere za deň zasadí približne 200 sadeníc.
Samozrejme, zažili aj zašpinenie sa od hliny, aj umývanie si rúk v potôčiku.
Zistili, že stromy v mladom veku je potrebné chrániť nielen proti zveri, ale aj proti burine. Neskôr je potrebné vykonať „prerezávku, prečistku a prebierku“, a to až do veku dospelosti stromov. Pokiaľ stromček prejde od zasadenia do dospelosti, má aj dvoch či troch „gazdov“ lesníkov, ktorí robia niektoré z týchto činností.

Dievčatá si ďalej vyskúšali aj meranie hrúbky a dĺžky surového kmeňa a oboznámili sa aj so samotným významom merania. Okrem dĺžky stromu sa naučili merať aj výšku stromu vďaka paličke a malej „finte“ z matematiky – podobnosť trojuholníkov.
Na záver všetkých čakal s láskou uvarený guláš Marekom Korbelom – správcom LS Martin. Po naplnení hladných brúch sa spoločne so sprievodom heligónky zanôtila „lesnícka hymna“ a stretnutie sa ukončilo zvukovým imitovaním ruje jeleňa.
Projekt nekončí a bude pokračovať stretnutím v Turčianskych Tepliciach – 3. deň s lesníkom.
Autor: Erik Hirschner