MARTIN. Veronika je mladé dievča. Chodí na strednú, má ukážkové výsledky, pripravuje sa na súťaž v umeleckom prednese. Dostala sa až do celoštátneho kola. Má svoje záľuby, ambície a sny. A aj trápenia. Dalo by sa povedať, že ako každý jej rovesník, no tieto sú predsa len z inej kategórie.
Veronika je adoptovaná Rómka. A pre svoj pôvod, výzor a názory čelí šikane. V škole aj na internete. Virtuálna realita praje anonymom, no ani jej spolužiakov v triede nemá veľmi kto zastaviť. Vedenie školy nepomáha, problémy sa snaží ututlať. Zlomená duša dievčaťa a pocit, že je na všetko sama, si napokon vyžiada svoju daň.

Aj to sa odohráva v inscenácii Spleť, ktorú prinieslo Divadelné centrum v Martine. Pozornosť vzbudzuje i tým, že herečka, ktorá hlavnú postavu stvárňuje, hrá kus zo svojho vlastného života. Jej divadelná Veronika tiež stelesňuje príbehy ďalších mladých ľudí zo Slovenska.
Kamarátstva si kupovala
Tvorcovia pripravili hru pre stredoškolákov. Ide pritom už o tretí diel z ich cyklu tzv. dokumentárnych predstavení. Začali hrou k Novembru 89, vychádzali pritom zo skutočných príbehov ľudí, čo zažili totalitný režim.
Nasledovala inscenácia Nahlas o ekologických témach. Videli, že študentov obe hry zaujali. No chceli sa k nim priblížiť ešte viac, ponúknuť im niečo osobnejšie. A tak vznikla hra Spleť.
„Spleť sme naštudovali preto, lebo nechceme zatvárať oči pred problémami, ktoré dnes mladých ľudí trápia. Chceme ich divadlom inšpirovať a podporovať v tom, aby sa nevzdávali seba, svojej inakosti a jedinečnosti. Aj keď je to niekedy veľmi ťažké, lebo sa cítia iní, osamotení, zranení, zúfalí, nepochopení a často na hranici života a smrti, chceme, aby vedeli, že blízkosť a pomoc existuje,“ uvádzajú tvorcovia.
Internetová linka dôvery
Ipčko je internetová poradňa pre mladých. Tím profesionálov v nej poskytuje bezplatnú, anonymnú psychologickú a sociálnu pomoc. Obrátiť sa na nich možno prostredníctvom chatu alebo emailu poradna@ipcko.sk
Pri tvorbe inscenácie vychádzali aj z osobných skúseností. Množstvo materiálu im poskytla herečka Henrieta Virágová, predstaviteľka Veroniky. Aj ona zažila šikanovanie, predsudky, rasizmus.

„Je to aj osobný príbeh Hene, vložila do hry veľmi veľa, išla s kožou na trh. Čo musela riešiť ako Rómka vo väčšinovej bielej spoločnosti, ako sa musela vysporiadať s rasizmom, ako si ešte ako dieťa v kúpeľoch kupovala kamarátky, platila im, aby sa s ňou priatelili,“ naznačuje dramaturgička Zuzana Palenčíková, ktoré pasáže z hry sa odohrali aj v realite.