Bývalý hokejový brankár už patrí medzi hviezdy série Spartan race

Na šampionáte sa predral až do finále.

Ján Vladár na trati majstrovstiev sveta.Ján Vladár na trati majstrovstiev sveta. (Zdroj: ARCHÍV JV)

Rodák z Turca Ján Vladár sa pretekom série Spartan Race venuje od roku 2016. Aktuálne už súťaží v najprestížnejšej kategórii elite a je pevne etablovaný vo svetovej špičke.

Má za sebou výbornú sezónu, postavil sa na štart 21 pretekov a až šestnásťkrát dosiahol na umiestnenie v najlepšej trojke. Galapredstavenie predviedol najmä v Anglicku, keď počas víkendu vyhral všetky tri preteky, postupne na 21 kilometrov, 11 kilometrov aj 6 kilometrov.

Nový formát Spartana má potenciál

Skvelé výkony ho v lete katapultovali na fantastické piate miesto svetového rebríčka OCR (prekážkové behy), do ktorého sa počítajú výsledky všetkých prekážkových behov, nielen Spartan Race.

SkryťVypnúť reklamu

Vydarený rok zavŕšil 25-ročný pretekár na decembrových majstrovstvách sveta. Šampionát sa tak ako vlani, keď na ňom zažil premiéru, konali v púšti Al Wathba neďaleko Abú Zabí.

Rovnaké, ako miesto konania, bolo i jeho umiestnenie, keď preťal cieľovú pásku na skvelom desiatom mieste. Iný však bol formát súťaže. Tentoraz nesúťažil na trati dlhej 21 kilometrov (Beast), ale vyskúšal si novinku, ktorou bola dištancia 3 kilometre.

„Preteky Spartan by chceli dostať do programu olympiády, a tak organizátori okrem klasickej trate pripravili i kratší formát, ktorý by mal byť atraktívnejší pre televízie, ale tiež zaujímavejší pre divákov. Podľa toho, čo sa ku mne po skončení pretekov dostalo, nový formát mal pozitívnu odozvu,“ hovorí Ján Vladár.

Novinka bola podporená aj faktom, že kým na trati Beast si najlepší traja rozdelili finančnú odmenu 8-tisíc eur, na novej trojkilometrovej trati to bolo až 85-tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu

Predral sa až do finále

Dôraz organizátorov na trojkilometrovú trať pritiahol aj širšiu a kvalitnejšiu konkurenciu. Štartovali nielen najlepší pretekári zo série Spartan Race, no i borci so skúsenosťami z iných prekážkových behov, ako je napríklad známy Ninja Factor.

Na svetový šampionát do Abú Zabí sa však prebojovalo len 40 vyvolených, pričom po desať miesteniek mali Európa, Amerika, Ázia a oblasť Blízkeho východu. Ján Vladár sa kvalifikoval ako jediný Slovák, keď uspel na Európskom finále v Madride.

Pre súťažiacich bol v púšti Al Wathba pripravený okruh dlhý približne kilometer, na ktorom bolo desať prekážok. Prvé kvalifikačné kolo tvoril jeden okruh a absolvovalo ho všetkých štyridsať súťažiacich, pričom pre najslabšiu tretinu štartového poľa sa súťaž skončila.

SkryťVypnúť reklamu

Semifinále sa opäť išlo na jeden okruh a z neho postúpila do finále len najlepšia pätnástka.

Prečítajte si tiež Bývalá úspešná atlétka Hrivnák Klocová: Vek považujem len za číslo, pohyb si viem stále užiť Čítajte 

„V obidvoch prípadoch ma posunul ďalej šiesty najlepší čas. Taktizovať, alebo šetriť sily sa veľmi nedalo, keďže sila súperov sa odhadovala ťažko, najistejšie bolo ísť naplno. Zmeral som si sily so súpermi, ktorí súťažia v atletike a čo dokázali chalani z Ninja Faktora na rúčkovaní, to bola fakt sila. Z postupu do finále som mal veľkú radosť,“ netajil spokojnosť.

Medzi kvalifikačnými kolami boli približne pätnásťminútové prestávky, takže všetko prebiehalo v rýchlom tempe. Navyše finále sa už išlo na tri kolá, čiže najlepšia pätnástka musela zdolať ďalšie tri kilometre s tridsiatimi prekážkami.

Rozhodovala cieľová fotografia

Naše želiezko v ohni sa ešte 400 metrov pred cieľom držalo na šiestom mieste. V úplnom závere sa však cez Turčana dostalo kvarteto súperov a nakoniec z toho bola 10. priečka.

„Trošku ma to mrzí, chcel som sa v porovnaní s vlaňajškom posunúť poradím kúsok vyššie. Bolo to poriadne tesné, veď v pol minúte sme boli natlačení piati. Približne dva týždne pred majstrovstvami sveta som ochorel, dostal teploty a musel sa preliečiť. Nebyť tohto výpadku, možno mohol byť o pár sekúnd lepší môj čas a aj umiestnenie. Taký je však šport,“ povzdychol si Ján Vladár.

Následne ešte doplnil, že ho potešilo, ako zvládol boj o elitnú desiatku. Spolu s Mexičanom Quinterom dosiahli v extrémne vyrovnanom finiši rovnaký čas 22:29 min., no cieľová fotografia rozhodla, že o tisíciny bol lepší Slovák.

Kratšie, ale o to náročnejšie

Už pred šampionátom bol rozhodnutý, že keď postúpi na novej trati do finále, na tradičnej dištancii 21 km už štartovať nebude a bude šetriť sily na štafety.

„Nezdá sa to, ale trojka, čo je po spočítaní s kvalifikáciou päťka s krátkymi prestávkami, vás oberie o množstvo síl. Je to neskutočne dynamické a rýchle a sú to vlastne tri preteky po sebe. Keď som v lete počas víkendu v Anglicku vyhral v sobotu Spartana na 21 kilometrov a v nedeľu 11 kilometrov aj 6 kilometrov, nebol som po prvom dni taký unavený ako po trojke na MS,“ ponúkol porovnanie.

Nový formát súťaže si však pochvaľoval. Aj keď po väčšinu sezóny pretekal na klasických tratiach a až približne od septembra sa začal pripravovať na trojkilometrovú dištanciu, rýchlo sa zmene prispôsobil.

„Rýchlosť mám dobrú, v pretekoch mesiac pred majstrovstvami sveta sa mi podarilo zabehnúť tri kilometre za 9:05 min,, čo je aj vzhľadom na to, že vážim takmer 90 kilogramov, celkom dobrý čas. Samozrejme, nemohol som sa vyrovnať niektorým subtílnejším ázijským bežcom, no keď sme prišli na dvojité nosenie, kde bolo treba vyhodiť na plecia dve vrecia ťažké 27 kilogramov a v tom ťažkom teréne ich preniesť 200 metrov, tak som mal navrch a získaval. V rúčkovaní zas hrali prím iní. Aj pre túto pestrosť je nový formát zaujímavý. Tradičný Spartan je prioritne o behu doplnenom o niekoľko prekážok, nový formát je v podstate presný opak, ktorý určite má čosi do seba,“ myslí si Ján Vladár.

Štafeta si polepšila

Vydarené vystúpenie na majstrovstvách sveta podčiarkol v štafete, kde štartoval spolu s Eszter Hortobágyiovou a Petrom Cenigom. Slováci, ako obhajcovia bronzu z minulého roka, skončili druhí, keď ich predbehli len Česi. Stupne víťazov doplnili Dáni.

Prečítajte si tiež Z reprezentanta viceprimátor. Strelil gól Francúzom, teraz chce dôstojný športový stánok pre Martin Čítajte 

„Bola to skvelá bodka za majstrovstvami sveta. Verím, že o rok medailovú postupku dokončíme,“ vyslovil želanie držiteľ striebra i bronzu zo štafetových pretekov.

Cesta domov tak bola príjemná, no zaujímavú príhodu zažili naši elitní Spartania už počas letu do Abú Zabí. V lietadle totiž narazili na motocyklového pretekára Štefana Svitka.

„Smeroval do pripraveného kempu pred blížiacim sa Dakarom. Je to skvelý chalan, výborne sme spolu pokecali a zostali sme v kontakte i počas majstrovstiev. Veľmi nám fandil a určite mu aj my budeme držať palce, keď pôjde Dakar,“ podčiarkol študent piateho ročníka informatiky na STU v Bratislave, ktorý už aktuálne píše diplomovú prácu.

Našiel si však aj zamestnanie a pracuje pre spoločnosť pôsobiacu v IT sektore. Po návrate z Abú Zabí tak bolo jasné, aký program ho čaká.

„Z letiska vo Viedni má Peťo Ceniga o štvrtej ráno zobral do Bratislavy a o deviatej som už bol v robote,“ opisuje, ako trávil prvého hodiny po prílete z úspešného šampionátu.

Teší sa na brutálnu púštnu výzvu

Člen svetovej špičky súhlasí s tým, že séria Spartan Race získava na popularite a ľudia ju registrujú. Aj on sa už stal pomerne známou tvárou v komunite bežcov.

Na záver sa ešte vrátil k pretekaniu a prezradil svoje najbližšie súťažné plány. Vo februári ho čaká podujatie v Saudskej Arábii s názvom Tough Mudder, kde v púšti organizátori pripravia desaťkilometrový okruh s 25 náročnými prekážkami, pričom najlepší si rozdelia na pomery prekážkových behov málo vídanú sumu 500-tisíc eur.

„Pretekať sa bude osem hodín a kto za ten čas odbehne najväčšiu vzdialenosť tak zvíťazí. Je to poriadne tvrdá výzva, no teším sa na ňu. Týždeň potom pôjdeme v Dubaji prestížne tímové preteky podobné Spartanu, kde na základe dosiahnutých výkonov dostáva pozvánku len 28 špičkových tímov z celého sveta. Tuším vlani tam bol aj Novak Djokovič. Že sa do tejto elitnej spoločnosti dostali tento rok prvýkrát i Slováci, je veľká paráda,“ dodal na záver Ján Vladár.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 673
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 699
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 334
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 205
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 462
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 822
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 447
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 312
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 861
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 65 627
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 476
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 338
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 979
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 926
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 17 909
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 13 458
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Petra Kusá s trénerom Pavlom Zemkom.

Chodkyňa Peter Kusá si vybojovala miestenku na juniorské ME, zároveň si vylepšila osobný rekord.


Janka Palček.

Martinčanka má klientov z celého sveta.


Monika Maruňáková
Výstava Hin amen muzeum!/Máme múzeum! mapuje dve desaťročia činnosti Múzea kultúry Rómov na Slovensku.

Podujatie je pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov.


Adriana Daneková
Fanúšikov opäť čaká cez víkend zaujímavá zápasová porcia.

Fomat v sobotu privíta ďalšieho exligistu, na šláger víkendu sa môžu tešiť v Belej, v Kláštore sa hrať nebude.


  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 861
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 65 627
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 476
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 338
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 979
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 926
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 17 909
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 13 458
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?