TURIEC. Mínusové teploty sú hlavnou podmienkou zimných radovánok a športovaním pod holým nebom. Na svoje si v posledných dňoch prišli aj korčuliari. V Martinskom okrese sa nachádza niekoľko otvorených vodných plôch, ktoré lákajú ľudí ich využiť práve na korčuľovanie.
Odborníci však varujú, že zamrznuté hladiny vodných tokov a nádrží predstavujú jednu z najväčších zimných zábav, no zároveň rizík. Zdanlivo hrubá vrstva ľadu nezaručuje stopercentnú bezpečnosť.
V článku sa dočítate:
- Čo si treba pred vstupom na ľadovú plochu všímať,
- ako viem zistiť hrúbku ľadu,
- aké zvuky naznačujú oslabenie ľadu,
- aká je prvá pomoc pri preborení ľadu.
Ľudia nemusia správne odhadnúť pevnosť ľadu
V okolí Martina sa nachádza niekoľko zamrznutých jazier. Korčuliari majú v obľube hlavne jazero Ontário v Sučanoch. V minulosti ich bolo vídať aj pri Lipoveckých jazierkach. Nedávno sme na mieste videli kúpať sa vo vode otužilcov, korčuliarov sme pozorovali na jazierku Široké.

Marián Bocák zo Slovenského vodohospodárskeho podniku povedal, že hrúbka ľadu sa dá pomerne jednoducho zmerať, no vodná hladina a prúdenie vody sa počas dňa často mení.

„Niekedy až tak zásadne, že aj hrubý ľad sa stane krehkým, keďže medzi ním a vodou vznikne vzduchová kapsa," upozornil.
Podľa Jaromíra Roubala z Hasičského a záchranného zboru v Martine, riziko utopenia sa hrozí počas celého roka, no v zimných mesiacoch hrozí aj podchladenie alebo aj uviaznutie pod ľadovou kryhou.