MARTIN. Po týždni sa v centre Martina opäť zišli ľudia na protest proti krokom vládnej koalície v trestnej politike štátu. Pri soche Jánošíkovej družiny sa ich podobne ako minule zhromaždili stovky.

Okrem novely trestného zákona a zámeru zrušiť špeciálnu prokuratúru vystúpili občania aj proti ministerke kultúry Martine Šimkovičovej. Otvorenú výzvu na jej odstúpenie doteraz podpísalo viac než 177-tisíc Slovákov.
Nedotýkajte sa kultúry ani spravodlivosti
"Šimkovičovej jediná kultúra je jogurt," okomentoval na pódiu moderátor Andrej Sumka potom, čo dav opakovane skandoval na jej odchod z funkcie. Proti čelnej predstaviteľke rezortu kultúry sa ozval aj historik umenia a kurátor Turčianskej galérie Adam Galko.
„Proti Vám stojí nielen kultúrna scéna v Bratislave, ale celá rada galérií na Slovensku, ľudia v regiónoch, ktorí sa kultúre a umeniu venujú. Proti návrhu zákonov vystúpil už aj Zväz múzeí na Slovensku. Preto sa pýtam, koho ste ešte ministerkou?“ adresoval Martine Šimkovičovej Galko, ktorý zároveň pôsobí ako člen predsedníctva galérií na Slovensku.
Sumarizoval pritom rozhodnutia rezortu, ktoré predchádzali vlne odporu v kultúrnej obci. Zastavené dotácie pre projekty na boj proti dezinformáciám, obnovu kultúrnej spolupráce s Ruskom a Bieloruskom či útoky voči LGBTI komunite.
No najmä snahu politizovať kultúrne inštitúcie. Ešte v januári predložila SNS návrh na novelu zákona o múzeách a galériách.

„Novelizáciou sa snažia zaviesť možnosti bezdôvodného odvolávania riaditeľov a menovania nových štatutárov bez verejného vypočutia, a to aj na neobmedzené funkčné obdobie. Ak im táto zmena prejde, môžeme sa tešiť na Šimkovičové a Tarabov nielen vo vedení štátu, ale aj vo vedení múzeí a galérií, napríklad aj v našom meste,“ povedal Galko s tým, že tieto kroky vládnych politikov ohrozujú slobodu, umenie a kultúrne dedičstvo na Slovensku.
Ako dodal, vymazanie všetkých príspevkov na oficiálnych online kanáloch ministerstva od začiatku pôsobenia Martiny Šimkovičovej je zatiaľ jediný pozitívny krok ministerstva.
„Pri vzácnych exponátoch je niekedy ceduľka nedotýkať sa. Prosím Vás pani ministerka aj všetkých vládnych predstaviteľov, nedotýkajte sa toho, čo nám je drahé. Nedotýkajte sa kultúry, nedotýkajte sa spravodlivosti a už vôbec sa nedotýkajte základov nášho demokratického štátu,“ uzatvoril Adam Galko svoj prejav.
Rečníci: zákonom si chcú zaistiť beztrestnosť
Voči koaličnej SNS a ich nominantke na čele kultúry sa ohradil aj ďalší rečník, ktorý sa ujal slova v mene mladej generácie. „SNSácky Titanic narazil na ľadovec, na ľudí na námestiach,“ povedal Jakub Gallo s tým, že ich zapĺňajú aj študenti a mladí ľudia, lebo im záleží na tom, ako sa vyvíja budúcnosť Slovenska.
Doplnil, že vládna koalícia dáva každým dňom ľuďom nové dôvody, aby vyšli do ulíc. Gallo odsúdil aj nedávne výroky Roberta Fica o tom, že v Kyjeve nie je žiadna vojna a vedie sa tam normálny život.
Viacerí rečníci odkazovali na ministerku kultúry a šéfa národniarov Andreja Danka a jeho incident so semaforom, zároveň však pripomínali prvotné dôvody, pre ktoré protesty začali. A to pripravované zmeny v trestnom zákone z dielne štvrtej vlády Roberta Fica.
"Kým kolabuje zdravotníctvo a školstvo, jediné, čo Fica zaujíma, je, ako dostať svojich ľudí z basy a ako znížiť sadzby za ekonomické trestné činy," povedal na predloženú novelu zákona Karol Galko zo strany Sloboda a Solidarita.
Pripomenul, že o nej bude parlament rozhodovať v skrátenom legislatívnom konaní. „Zločin dostal prednosť pred demokraciou,“ doplnil.

Organizátori protestov, ktorými sú opozičná SaS, PS a KDH, ako aj zástupcovia občianskej spoločnosti, nimi chceli docieliť stiahnutie navrhovaného balíčka zákonov z rokovania parlamentu.
Jeho schvaľovanie oddialili, keďže pôvodne chcela koalícia presadiť zmeny ešte v decembri, no medzičasom už začalo prvé čítanie k novele. Aj preto na pódiu nestála poslankyňa Zuzana Števulová (PS), ktorá sa na ňom mala zhromaždeniu v Martine pôvodne prihovoriť.
„Koalícia doniesla zásadnú novelu trestného zákona, ktorou si chcú zabezpečiť beztrestnosť, a keď proti nej namietame, nanútili nám nočné rokovanie a hneď potom obmedzili rozpravu. Odvahu obhajovať svoj mafiánsky balíček našli až včera v noci. A prečo? Lebo obhajujú neobhájiteľné,“ citoval jej slová Ivan Jancko (PS) s tým, za právny štát budú bojovať inými prostriedkami aj v prípade, ak zákon prejde.
„Kresťania majú spájať, tento týždeň sme sa zjednotili v myšlienke spravodlivosti a právneho štátu," povedal ďalší z rečníkov, evanjelický farár Marián Krivuš.
Protestujúci v Martine predstaviteľom koalície znova odkázali, že Slovensku si nedajú. Medzi nimi aj vychovávateľ Evanjelickej spojenej školy v Martine Dušan Haško.
„Moja primárna motivácia bola verejne vyjadriť môj nesúhlas s vládnymi návrhmi, ktoré priamo ohrozujú bezpečnosť väčšiny občanov Slovenska. Nesúhlasím s tým, aby sa zo Slovenska stalo eldorádo zlodejov a zločincov a to všetko len kvôli tomu aby vládne strany dostali z väzby svojich ľudí a zabezpečili im beztrestnosť pri ďalšom páchaní ekonomickej trestnej činnosti," vysvetlil svoju účasť.
Ako dodal, predsedu vlády zastavia len plné námestia alebo odrezanie od zdrojov Európskej únie.