MARTIN. Juraja Melišíka postihli ešte pred rokom zdravotné komplikácie a začali mu zlyhávať obličky. Pomôcť chcela manželka Ľubica, ktorá sa rozhodla mu darovať tú svoju. Nebola však vhodným darcom.
Podobný scenár nastal aj u sestier Andrey a Moniky. Andrea Močáryová podstúpila transplantáciu ešte v mladom veku, keď jej dôležitý orgán darovala mama, no rokmi začal dosluhovať a bol potrebný nový. Ponúkla sa sestra, no výsledky nepustili a hľadať museli iného darcu.

Hoci Juraj ani Monika nemohli prijať obličku od svojich príbuzných, dnes sú predsa len po úspešnej transplantácii. A to vďaka zákroku v Univerzitnej nemocnici Martin (UNM).
Ich prípady potvrdzujú, aké dôležité je prísť do transplantačného centra, aj keď darca z ich rodiny nemá napríklad rovnakú krvnú skupinu.
Krížová transplantácia
V martinskom transplantačnom centre vykonali tzv. nepríbuzenskú krížovú transplantáciu obličiek. Išlo o výmenu obličiek medzi dvoma pármi – manželským a súrodeneckým.
„Pri vyšetrovaní sme prišli na to, že jednotliví darcovia sú pre svojich príjemcov imunologicky nevhodní. Našťastie sme v rámci nášho centra dokázali tieto dva páry spojiť do tzv. krížovej transplantácie, kde bola imunológia oveľa priaznivejšia,“ vysvetlila primárka Transplantačného centra UNM Ivana Dedinská.
Dodala, že za dvadsať rokov existencie pracoviska sa tak udialo po prvý raz v rámci pacientov transplantačného centra UNM. Náročná príprava na celý proces trvala jeden rok.
V článku sa dozviete aj:
- Ako museli na operačnej sále naplánovať zákrok, aký dosiaľ ešte nerobili,
- v čom boli zákroky pre chirurgov náročné,
- že je dôležité prísť do transplantačného centra, aj keď príbuzný nie je vhodný darca.
Pri kompatibilite medzi príjemcami a darcami bolo podľa imunológa Andreja Čereša dôležité sledovať protilátky, ktoré by v najhoršom prípade mohli spôsobiť odumretie transplantovaného orgánu.
„V spolupráci s nemeckými kolegami používame algoritmus s umelou inteligenciou a vďaka nej sme boli schopní krížovo vymeniť tieto dva páry. Výnimočné v tomto prípade bolo, že obaja darcovia aj obaja príjemcovia dostali z tejto výmeny obrovský benefit,“ objasnil imunológ.

Operácie prebiehali naraz
Náročný bol aj manažment samotnej operácie. Lekári operovali súbežne v dvoch operačných sálach vedľa seba.