MARTIN. Stý deň štvrtej vlády Roberta Fica sprevádzali pokračujúce masívne protesty vo viacerých mestách Slovenska.
Proti novele trestného zákona vo štvrtok opäť demonštrovali aj v centre Martina. Okrem opozičných politikov vystúpili aj zástupcovia z občianskej spoločnosti.
„Zišli sme sa tu, lebo vláda Slovenskej republiky zažila vážnu stratu. Stratila zvyšky zábran,“ prihovorili sa z pódia za veľkého potlesku členovia Slovenského komorného divadla v Martine a následne poprosili o symbolickú minútu ticha.

„Musíme brániť svoju prítomnosť a budúcnosť pred mentálnym svetom súčasnej koalície,“ dodali s tým, že tento svet patrí do minulosti.
Rečník: Vládnu nám fanatici bez dozoru
Kým prvé protesty odštartovala snaha vládnej koalície presadiť zmeny v trestnom práve, ktorými sa zruší úrad špeciálnej prokuratúry a zásadne znížia sadzby za ekonomickú kriminalitu, posledné týždne vychádzajú ľudia do ulíc aj pre dianie na rezortoch kultúry a životného prostredia pod taktovkou nominantov SNS.
„Musíme byť vytrvalí, klásť odpor, nerezignovať a spolupracovať, vyzývať na reakcie. Pri súčasnom zložení vlády bude výziev na odstúpenie rozličných ministrov a ministeriek asi ešte dosť,“ dodali divadelníci.
Narážali pritom na verejnú výzvu na odchod ministerky Martiny Šimkovičovej z funkcie.
Na pretras prišli aj čistky na Tarabovom ministerstve. „Fico nechal vládnuť fanatikov bez dozoru, kým on sa sústredí na menšie tresty pre kumpánov,“ povedal v prejave odvolaný riaditeľ Správy Národného parku Nízke Tatry Marek Kuchta. Upozornil na masívne odvolávania na rezorte životného prostredia a v inštitúciách, ktoré pod neho spadajú.
Ako dodal, pod vedením ministra Tomáša Tarabu končia na postoch odborníci a nahrádzajú ich straníci bez potrebnej kvalifikácie. „To, čo tu spustil Robert Fico a jeho ľudia, mi pripomína veľkú kultúrnu revolúciu v 60. Rokoch v Číne za čias Mao Ce-tunga, ktorá priniesla obrovské čistky v štátnom aparáte, hospodársky chaos, kultúrne čistky a veľké straty na intelektuálnom potenciáli v krajine,“ prirovnal Kuchta.
Dodal, že pri ľuďoch, ktorí aktuálne riadia podniky, je ohrozené čerpanie eurofondov a v lesoch sa tiež bude ťažiť viac dreva.

Pri soche Jánošíkovej družiny stála presne pred ôsmimi rokmi Lívia Montagová. Vtedy sa zúčastnila na proteste učiteľov, tiež za vlády Roberta Fica. Vo štvrtok prvého februára sa už na tomto mieste prihovárala z pódia.
„Čas našich ľudí. Smrad harabinovskej justície, kočnerovskej nenažranosti a bohovorovnosti, čas napĺňania výrokov, voličov je, viete čo, a vyhraj voľby a môžeš všetko. Medzitým komandá zasahovali proti starenkám, ktoré podplácali lekárov bonboniérami a klobásami,“ opisovala časy, minulé funkčné obdobia aktuálneho predsedu vlády.
Dodala, že sa vrátil ešte v horšej podobe. „Koalície expresne rozkladá právny štát. To sme aj čakali, ale nie až tak rýchlo. Čo bude ďalej? Prepustia Kočnera z basy, aby nehovoril? Ponúknu pomoc a priateľstvo Putinovi? Nadviažu kultúrnu spoluprácu so Severnou Kóreou?“ pýtala sa a zároveň ďakovala všetkým statočným policajtom, vyšetrovateľom a prokurátorom. „Námestia sú opäť o výbornej kondícii,“ doplnila.
Opozícia: lepšie sa žije grázlom než poctivým ľuďom
Opoziční politici z PS, SaS a KDH upozorňovali najmä na dôvody, pre ktoré sa koalícia snaží presadiť novelu zákona, a tiež na to, aké následky bude mať, ak prejde.
„Dnes je to presne sto dní tejto hrôzovlády,“ privítala dav protestujúcich poslankyňa Jana Bittó Cigániková. „Slovensko sa stáva krajinou, kde sa horšie žije poctivým ľuďom a lepšie grázlom,“ povedala na margo pripravovanej zmeny legislatívy, pričom upozornila, že Robert Fico ju mohol iniciovať už počas svojich predchádzajúcich funkčných období.
„Mali dvanásť rokov na zmenu trestného zákona. Nemenili nič, lebo vtedy ešte nemali ľudí v base. Dnes už majú,“ doplnila Cigániková, ktorá následne menovala obvinených a stíhaných nominantov Smeru či blízkych ľudí Roberta Fica.
V podobnom duchu vystúpila aj ďalšia poslankyňa NR SR, Zuzana Števulová (PS). Dodala, že pokus o zmenu trestného zákona prichádza v čase, keď elitní vyšetrovatelia začali po odchode bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika stíhať aj vysoko exponované osoby.

„V ktorej inej krajine píšu novelu trestného zákona obvinení a ich advokáti? Novela je amnestiou na trestné činy niektorých ich spriaznených ľudí. Toto je skutočný únos spravodlivosti,“ povedala Števulová s tým, že ide o mocenské rozhodnutie vládnej garnitúry, ktoré má zároveň zaručiť beztrestnosť aj v prípade budúcich porušení zákona.
Podpredseda KDH Tomáš Merašický vyzdvihol, že sa na námestiach spojili konzervatívci aj liberáli.
„A to preto, aby sme podporili boj ľudí za spravodlivé Slovensko, aby vláda nemohla ďalej bagrovať slovenskú demokraciu.“ Dodal, že po zmene zákona nastanene na Slovensku raj pre medzinárodné organizované skupiny.Pripomenul aj zámer ministra vnútra Šutaja Eštoka reorganizovať NAKA a „upratať tak nepohodlných vyšetrovateľov“.
V závere protestu prišla medzi dav dvojica provokatérov s transparentmi "stop mimovládkam" a "neklamte národu". Zásah prítomných policajných hliadok však nebol potrebný.