MARTIN. Personálne zmeny v martinskej nemocnici budú zrejme pokračovať. Po tom, čo v januári ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková odvolala dovtedajšieho riaditeľa Ivana Kocana, je neistá aj pozícia šéfky projektového tímu novej martinskej nemocnice Martiny Antošovej.
Nový riaditeľ UNM Peter Durný verejne vyhlásil, že chce voči nej za meškajúcu výstavbu vyvodiť osobnú zodpovednosť. Ako presne, nekonkretizoval a nevie to ani samotná Antošová. Vraví, že s ňou o tomto zámere ani vytýkaných pochybeniach vopred nekomunikoval, dozvedela sa o nich až z médií.
Martina Antošová je projektová manažérka projektu novej nemocnice. Zároveň je riaditeľkou Úseku rozvoja a strategických investícií v Univerzitnej nemocnici Martin, kde má na starosti ďalšie projekty.
Výkup pozemkov aj neukončený tender
Nový riaditeľ UNM po nástupe do funkcie pripustil, že v projektovom tíme môžu nastať zmeny. Po stredajšej tlačovej besede vyzerá tento krok reálnejšie.
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková na nej deklarovala, že nechce, aby peniaze z plánu obnovy prepadli, alebo že by ich museli vrátiť. A na to musí hrubá stavba nemocnice stáť do konca júna 2026.
„Chceme sa vyhnúť scenáru, aby sa z Martina stali Rázsochy dva. Aj preto informujeme o tom, čo nie je splnené na to, aby sme na jar mohli začať s výkopovými prácami,“ povedala na besede, ktorú nazvali „Pravda o výstavbe univerzitnej nemocnice sv. Martina“.
Problémom je podľa nej výkup pozemkov a neukončený tender na zhotoviteľa stavby. Nemocnica dosiaľ nemá vysporiadané všetky pozemky, na ktorých sa má nové zdravotnícke zariadenie stavať. Patria Univerzite Komenského v Bratislave.
„Prechádzajúce vedenie a projektový tím zistili, že bezodplatné vyvlastnenie nie je realizovateľná cesta. Okamžite mali začať rokovať s vlastníkmi pozemkov a riešiť čo najskôr majetkovoprávne vysporiadanie. To sa neudialo, museli sme do toho vstúpiť my a dohodnúť podmienky prevodu vlastníckych práv od univerzity pod samotnú stavbu,“ uviedol riaditeľ UNM Peter Durný.
Dodal, že problémom je aj výkup pozemkov od súkromných vlastníkov, ktorí požadujú nerealisticky vysoké ceny. Cez ich parcely má viesť prístup k stavenisku.
Za meškanie chcú vyvodiť zodpovednosť
Nový šéf UNM označil za slabinu aj verejné obstarávanie staviteľa. „Prvé kolo bolo neúspešné a stratili sme minimálne desať mesiacov,“ povedal s tým, že pôvodne sa z plánu obnovy mala zaplatiť kompletne vybavená nemocnica, no napokon peniaze pôjdu len do úrovne hrubej stavby. Zvyšok treba dofinancovať z eurofondov a štátneho rozpočtu.
Za meškanie v projekte by mal podľa Durného niekto niesť zodpovednosť. Ukázal pritom na projektovú manažérku.
„Tým, že bola právomoc koncentrovaná do osoby pani riaditeľky Antošovej, budeme musieť vyvodiť osobnú zodpovednosť a ona ju bude musieť prijať,“ vyhlásil riaditeľ nemocnice.
Konkrétne zlyhania Antošovej riaditeľ ani ministerka na tlačovej besede povedať nevedeli. Spustiť plánujú audit procesných krokov projektového tímu. „Ale už teraz vidíte, že nemáme vysporiadané pozemky, čo je alfa a omega, aby sme začali stavať, tak niekto niekde zjavne zlyhal,“ reagovala Dolinková.
V ten istý deň večer uverejnila UNM na svojom facebookovom účte stanovisko riaditeľa Durného k aktuálnemu stavu projektu, kde je v kritike projektového tímu aj jeho riaditeľky tímu tvrdší.
Vytrhnuté z kontextu
Zámer o vyvodení osobnej zodpovednosti riaditeľ Durný s Martinou Antošovou vopred nekomunikoval. Dozvedela sa o ňom až z médií.
„Pána riaditeľa som sa po nástupe do funkcie opakovane pýtala, čo mám očakávať ja aj ľudia, ktorí na projekte pracujú. Odpovedal, že sa potrebuje zorientovať, ale že v najbližších týždňoch nebude robiť žiadne zmeny,“ hovorí Martina Antošová.
O údajných pochybeniach, ktorých sa mali dopustiť, sa tiež nedozvedela priamo. „Dôvody, ktoré boli prezentované, so mnou nekomunikoval“ povedala s tým, že keď sa v predvečer tlačovej besedy zaujímala o jej obsah, relevantnú odpoveď nedostala.
A čo vraví na prezentované dôvody? „Každý týždeň máme s ministerstvom zdravotníctva a NIKA takzvaný odpočet úloh, kde preberáme aj plnenie harmonogramu a riešime problematické oblasti. Analýza rizík prebieha samozrejme aj na našej strane,“ povedala.
Informácie, ktoré nové vedenie nemocnice prezentovalo o vysporiadaní pozemkov a druhom tendri, boli podľa nej vytrhnuté z kontextu.
„Aktuálny priebeh majetkovo-právneho vysporiadania je výsledkom niekoľkoročných rokovaní a konzultácií, ktorými sme sa usilovali dosiahnuť riešenie, ktoré bude vyhovovať všetkým zúčastneným stranám s dôrazom na to, aby bolo legálne a procesne správne,“ objasňuje.
Potvrdzuje, že mali spomínané problémy s výkupom pozemkov od dvoch súkromných vlastníkov. Požadovali neprimerane vysokú cenu a nevedeli sa s nimi dohodnúť, dodáva Antošová. Nie je však podľa nej pravda, že vo veci nekonali.
„Opakovane sme so súkromnými vlastníkmi rokovali, bohužiaľ, snaha o hľadanie dohody bola neúspešná a v decembri vyústila do rozhodnutia, že pozemky vyvlastníme. Aj vyvlastňovací proces má svoje zákonné lehoty a mali sme to vypočítané tak, že pokiaľ by prebehol, ako má, dokážeme pozemky vysporiadať v termínoch plánu obnovy,“ vysvetľuje ich ďalší postup.
Doplnila, že o probléme informovali aj riaditeľa nemocnice, v rukách tiež majú zápisnice z rokovaní s majiteľmi a návrhy zmlúv.
Šéfka tímu: obstarávanie sa nedá urýchliť
„Ďalšou vytknutou vecou bolo verejné obstarávanie. Áno, všetci vieme, že prvé skončilo neúspešne, pretože sa nikto neprihlásil, opakovane sme ale komunikovali, kde boli problémy. Tie sme sa v druhom kole snažili odstrániť,“ reaguje s tým, že aktuálne prebieha vyhodnocovanie.
Riaditeľ Durný ako aj ministerka Dolinská avizovali, že chcú procesy zrýchliť, zefektívniť a čo najrýchlejšie dospieť k podpisu zmluvy so zhotoviteľom. Antošová vraví, že aktuálnu fázu verejného obstarávania nie je možné zrýchliť. „Tu rozhoduje komisia a jej predseda, ktorým je aktuálne riaditeľ Durný. Ja som v tomto procese len člen komisie.”
Na to, aby projekt na "semafore" stále svietil na zeleno, treba podpísať zmluvu so zhotoviteľom stavby do konca marca.
„Odborná komisia sa vyjadruje k obsahu ponuky, prebieha proces vysvetľovania, kde je potrebné vysvetliť všetky fakty. Nie je možné ho urýchliť, musia byť dodržané zákonné lehoty. Ja si netrúfam urobiť nejaké fatálne úkony vo verejnom obstarávaní tak veľkého rozsahu. A nemám k tomu ani kompetenciu ,“ vysvetľuje ďalej.
Postup riaditeľa ju prekvapil. Najmä informácie zverejnené na sociálnej sieti.
„Som z toho veľmi nepríjemne prekvapená. Niečo bolo prezentované na tlačovej konferencii, ale oveľa viac ma zaskočilo vyjadrenie na oficiálnej facebookovej stránke nemocnice. V príspevku bolo zverejnených viacero nepravdivých tvrdení, ktoré nie sú podložené faktami a dokážem ich bez problémov vyvrátiť," vraví Martina Antošová, podľa ktorej tvrdenia hraničia s ohováraním a poškodzovaním dobrého mena.
„Naozaj nechápem prečo bol zo strany nového riaditeľa zvolený takýto útok na moju osobu.“
Podporil ju
Martine Antošovej vyjadrili podporu niekoľkí pracovníci nemocnice. Vedúci lekár Oddelenia gastroenterologickej diagnostiky Michal Demeter napísal aj otvorený list.
„Pár riaditeľ Durný a pani ministerka verejne pravdivo povedali – si osobne zodpovedná za projekt novej martinskej nemocnice, ktorý si úspešne spoločne s kolegami pripravila prakticky až po stavebné povolenie a zahájenie samotnej výstavby. Ako odznelo, v marci sa začne stavať. Je to z veľkej časti aj Tvoja zásluha,“ napísal.
Odvolanie bývalého riaditeľa ako aj pravdepodobnú výmenu Antošovej vníma ako politické rozhodnutie.
Vyjadril jej vďaku za získavanie grantov, vďaka ktorým mohli na kliniku zakúpiť nákladné diagnostické a terapeutické prístroje či uhradiť zahraničné pracovné cesty a zahraničných lektorov.
Zároveň verí, že na jej pomoc nezabudnú prednostovia a primári kliník aj terapeutických ústavov, ktorí vďaka pomoci jej tímu získali adekvátne priestorové a technické vybavenie. „Nepochybne majú možnosť aj oni zaujať k tvojej kauze verejné stanovisko a konať, ak ich neumlčí strach," dodal lekár.