MARTIN. Eva Zboňáková prežila viac ako polovicu svojho života v kozmopolitom New Yorku. Celé USA precestovala celkom päťkrát.
Rodáčka z Martina tvrdí, že si nevie predstaviť krajšie mesto pre život. Ako sprievodkyňa cestovného ruchu už celé štvrťstoročie sprevádza, ako sama hovorí, šťastných turistov z celého sveta.
Vidieť, zažiť aj sa vrátiť
Do Ameriky odišla Eva Zboňáková ako 24-ročná hneď po skončení štúdia molekulárnej biológie a genetiky na Univerzite Komenského v Bratislave. Nešla tam však po prvý raz.

„Počas školy som sa cez prázdniny zúčastnila na výmennom programe. Veľa sme vtedy cestovali po východnom pobreží. Potom som ostala dva alebo tri týždne v New Yorku. Iba tak, chcela som vidieť, že aký je ten veľký svet. New York je snom mnohých ľudí. A ja som mala možnosť už ako veľmi mladá vidieť a zažiť toto mesto. Bola to pekná skúsenosť, stretla som zaujímavých ľudí,” vynárajú sa spomienky našej Newyorčanky.
V článku sa dozviete aj:
- prečo sú tu ľudia workoholici a ako na tunajší životný štýl treba veľa pracovať,
- prečo ľudia cez leto z mesta utekajú,
- aké sú tienisté stránky života v New Yorku,
- že aj v americkej metropole funguje slovenský folklórny súbor.
Evka bola uchvátená. Chcela vidieť aj zvyšok Ameriky. „Po štúdiách som odišla znova cez výmenný program. Cestovala som po západnom pobreží, bola som v Kalifornii. Táto strana štátov ma zaujala krásou, ale nie spôsobom života. Všade v Amerike človek potrebuje auto kvôli veľkým vzdialenostiam, a to sa mi nepozdávalo,” vysvetľuje.
Aj preto Evka rozhodla pre život v New Yorku. Absolvovala kurzy angličtiny a aj kurz sprievodcu cestovného ruchu. Celé Spojené štáty precestovala celkom päťkrát.
Anonymita aj psychológia mysle
„Podnetom na to, aby som ostala v New Yorku, bolo, že som stretla veľa zaujímavých ľudí. Páčilo sa mi aj to, že som si ľahko našla prácu. Dalo sa tu zarobiť veľmi dobre, aj keď človek ťažko pracoval,” spomína Evka na úplné začiatky.
Nadchla ju anonymita, ktorú ponúkal život vo veľkomeste.
„Newyorčania súdia druhého viac podľa charakteru, spoľahlivosti a integrity, nie podľa značky oblečenia, výzoru a statusu. Veľký dôraz kladú na komunikáciu, ktorú považujú za prejav charakteru,“ dodáva.
Ďalším dôvodom pre New York bolo, že práve tam pred 27 rokmi objavila jogu, akupunktúru, rôzne typy terapií a meditácie. Dovtedy o nich v živote nepočula.
Objavila, ako sama hovorí, akúsi psychológiu mysle, vedu rozvinutú už pradávno. Všetky tieto lákadlá ju upútali až tak, že sa rozhodla bezpodmienečne zostať aj napriek ťažkým začiatkom.

Keď je auto oštara
„Dalo by sa povedať, že Amerika je úžasná na cestovanie, menej už na bývanie kvôli veľkým vzdialenostiam. Spôsob života v New Yorku je niečo medzi životom v Amerike a Európe. Môžem voľne chodiť po ulici, stretávam ľudí. Sú priateľskí a priamočiari. Nepotrebujem nutne pre život auto. Práveže auto tu je taká oštara,” vysvetľuje Evka.
Mesto je rozdelené na päť častí vzájomne prepojených dobrou mestskou dopravou. Eva žije na Manhattane. Je tu pohodlné spojenie metrom, dostupné autobusové spoje. Mesto sa dá prejsť i na bicykli. Aj bez auta sa tak dostane všade.
Spočiatku sa každému prišelcovi zdá, že život Newyorčanov je pozlátko, že všetko majú v pohode.
„A majú!” tvrdí Evka. „To je tá odmena za ich drinu. Myslím si, že ľudia na to, aby tu mohli žiť, musia neuveriteľne veľa pracovať. Aby mali na nájom a na životný štýl, ktorý vedú. Ľudia v tomto meste sú workoholici. A musia nimi aj byť. Všetko je drahé. Za všetko si platia. Materská dovolenka, ako je u nás, neexistuje – trvá len šesť týždňov,“ dodáva.