LIPTOV, TURIEC. Kormorán je chránený živočích národného významu. Jeho spoločenská hodnota je podľa Kristíny Bockovej zo Štátnej ochrany prírody 500 eur.
Podľa Ministerstva životného prostredia má dôležité miesto v ekosystéme. Na severe Slovenska je väčšia početnosť kormoránov najmä počas zím. Rybárom sa zákaz plašenia, ktorý vydalo ministerstvo pred štyrmi rokmi na určitých miestach, nepáči. Tvrdia, že kormorány ničia generačné stáda vzácnych rýb.

Rybári si myslia, že ich je veľa
Ornitológ Michal Baláž povedal, že v severnej oblasti sú výskyty kormoránov počas hniezdneho obdobia síce pravidelné, ale nie početné. Počas zimy sa tu podľa neho môžu koncentrovať aj jedince pôvodom zo Škandinávie, Pobaltia, či východnejších oblastí Európy. „Zo sčítaní zimujúcich vodných vtákov vieme, že v Liptove sa počas vrcholu zimy vyskytuje obyčajne od sto do tristo jedincov. Podobne tomu je tak aj v Turci,“ povedal Baláž.

Doplnil, že treba myslieť na to, že kormorány sú mobilné vtáky a často sa presúvajú na veľké vzdialenosti. Preto nemožno automaticky ich počet sčítavať z rôznych lokalít a odhady môžu byť aj nadhodnotené. To ale, samozrejme, nevylučuje možnosť, že zriedkavo sa vyskytne aj väčší kŕdeľ.
„V každom prípade, rast početnosti zimujúcich kormoránov sa na severnom, ale aj celom Slovensku zastavil a momentálne je jeho početnosť vyrovnaná, prípadne mierne klesajúca“.