MARTIN. Väčšina barmanov má svoje tajomstvá, čo do drinku pridá a tým sa stáva ich nápoj výnimočný. Zaujať chuťou chce kvalitnú prípravu a správne prepojenie surovín.

Mladí barmani si zmerali sily na medzinárodnej súťaži, ktorú usporiadala Stredná odborná škola obchodu a služieb v Martine v spolupráci so Slovenskou barmanskou asociáciou po druhýkrát.

Víťazka súťaže Naomi Harániová prezradila, v čom bol jej nápoj výnimočný.
Aj s medzinárodnou účasťou
Do súťaže sa zapojilo osemnásť stredných škôl a tridsaťtri súťažiacich zo Slovenska, Čiech, Cypru a Španielska.
Podľa Jany Karkušovej, zástupkyni pre praktické vyučovanie zo Strednej obchodnej školy obchodu a služieb v Martine, vznikla myšlienka uskutočniť medzinárodnú súťaž na základe spolupráce s K.A.B.A. Slovensko a programu Erasmus plus. Ním prepájajú študentov naprieč celým svetom.

Organizátori pre súťažiacich pripravili disciplínu Bartender Choice, čo znamená vytvoriť drink podľa fantázie barmana.
„ Aby predviedli mladí barmani kreatívne nápoje s povinnými ingredienciami od spoločnosti Old Herold a spoločnosti Monin, mali na prípravu troch porcií drinku šesť minút,“ priblížila Karkušová.
Doplnila, že na techniku prípravy miešaných nápojov dohliadali odborní komisári slovenskej barmanskej asociácie.
„Sledovali správne postupy prípravy drinkov podľa medzinárodných pravidiel ako aj vyváženosť chuti, vzhľad, kreativitu a inováciu. Ďalšími členmi poroty boli profesionálni barmani, úspešní doma i v zahraničí.“
Hmla v oblakoch jej priniesla úspech
Pre víťazku Naomi Harániovú to nebola prvá víťazná trofej. Bodovala už po druhýkrát, preto ju zástupkyňa pre praktické cvičenie prihlásila do súťaže.

Spoločne vymysleli recept, ktorý napokon presvedčil aj porotu. Okrem ginu, ktorý museli v drinku použiť všetci súťažiaci, do víťazného nápoja primiešala modrý likér, citrónovú šťavu, dve vaječné bielka a pyré Yuzu.
„Vaječná pena z bielkov vytvorila akoby hmlu v oblakoch, bola navrchu a naspodku drink,“ spomenula Naomi.

Drink musí podľa nej obsahovať minimálne dve ingrediencie, jedna zložka musí byť tekutá.
„Maximum je šesť ingrediencií, so siedmou už súťažiaci riskuje,“ opísala študentka a doplnila, že na presiahnutie počtu takmer doplatila na poslednej súťaži v Zlíne.
„Použila som citrónovú kôru aj na vôňu okolo, aj ako zložku do drinku. Na čo zareagovali členovia poroty, že riskujem, keďže to je siedma položka,“ opísala svoju skúsenosť.
Na aktuálnej súťaži ju zaujala študentka z Cypru, ktorá mala so sebou peknú výbavu.

„Sitko, barovú lyžicu a shaker mala medené, dokonale zladené. Do drinu primiešala vanilkový extrakt, dokonca jeden súťažiaci robil drink s kávou, čo prinieslo zaujímavú chuť,“ opísala študentka.
Druhé miesto v kategórii absolútny víťaz získala študentka Ema Piecková z SOŠ obchodu a služieb, Dolný Kubín. Kategóriu školské družstvo získali študentky z SOŠ obchodu a služieb, Martin Naomi Harániová a Lesia Chukwu Agu.
„Cieľom súťaže je ponúknuť mladým talentom možnosť prezentovať sa, nadviazať kontakty a získať cenné skúsenosti. Tie môžu naďalej rozvíjať a uchádzať sa o dobré uplatnenie sa v baroch, gastronomických prevádzkach alebo vycestovať do zahraničia,“ uzavrela Karkušová.